Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Characters as fictional migrants: Atonement, adaptation and the screenplay process
Joakim Hermansson
Journal of Screenwriting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Avslutning, med några reflektioner över dagens svenska romanistik
Andreas Romeborn
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg , Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Skönlitteratur som inbjudan, eller vad vill skönlitteratur oss?
Andrea Castro
Litteraturdidaktik – Språkämnen i samverkan. Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.), Natur & Kultur, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Italienskan vid Göteborgs högskola. En historik (1928-1954)
Ulla Åkerström
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, red. Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

”Le Consentement" – en i dubbel bemärkelse sensationell bok
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Short but sharp. A mini-version of a proficiency check-up.
Arne Olofsson
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst sarah.isaksson@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Waldispühl, Michelle Gästforskare michelle.waldispuhl@sprak.gu.se
Dom, Sebastian Postdoktor, Afrikanska språk sebastian.dom@sprak.gu.se
Son, Thanh Vi Universitetslektor vi.thanh.son@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Retsö, Jan Professor emeritus, arabiska jan.retso@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare, Bitr utbildningsansvarig, studierektor för arabiska och engelska 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1782 malin.karlsson@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Svensson, Helena Kommunikatör 031-786 1802 helena.svensson@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildningsadministratör 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Berg, Anne Ekonomiadministratör 031-786 1817 anne.berg@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 114

Visar 31 - 40 av 2182

2020

Hilma Kristina Börjesson
Fredrik Fällman
Svenskt kvinnobiografiskt lexikon, Göteborg , Göteborgs universitet, Bidrag till encyklopedi 2020
Bidrag till encyklopedi

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Schweden zu Zeiten von Corona
Anne Schumacher
Arbeit an Europa, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

First and second language cognate effects in third language vocabulary size estimates.
Christina Lindqvist
First Language Influences on Multilingual Lexicons / edited by Paul Booth, Jon Clenton., New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Ebba Atterbom
Ulla Åkerström
Svenskt kvinnobiografiskt lexikon, Göteborg, Göteborgs universitet, Bidrag till encyklopedi 2020
Bidrag till encyklopedi

Decryption of historical manuscripts: the DECRYPT project
Beáta Megyesi, Bernhard Esslinger, Alicia Fornés, Nils Kopal, Benedek Láng et al.
Cryptologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ruinerna
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

Det hördes gråt
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

I jakt på en liten bevingad måne
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

Visar 31 - 40 av 2182

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?