Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The Zombie as a Pronoun. What Pronouns Are Used and Why?
Linda Flores Ohlson
Broken Mirrors representations of apocalypses and dystopias in popular culture / Joe Trotta, Petra Platen, Houman Sadri (eds.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somaliska tvåspråkiga ordböcker i Norden: utbud och kvalitet
Morgan Nilsson
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Familia, género y espacio transnacional en Dime algo sobre Cuba, de Jesús Díaz
Fredrik Olsson
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Un maestro dimenticato
Enrico Tiozzo
Luciano Zuccoli, "L'ingenuo", Arezzo, Edizioni Helicon, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Challenges in the contrastive study of discourse markers: The case of then
Karin Aijmer
Empirical Studies of the Construction of Discourse, edited by Loureda, Óscar, Inés Recio Fernández, Laura Nadal and Adriana Cruz. , Amsterdam, John Benjamins Publishing Company, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Light That Never Goes Out: Bare Life and the Possibility of Ethics in McCarthy’s The Road
Zlatan Filipovic
Broken Mirrors: Representations of Apocalypses and Dystopias in Popular Culture / edited by Joe Trotta, Zlatan Filipovic and Houman Sadri, New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Is contact-induced syncretism possible? A corpus-based study on bilingual verbal morphology of spoken German in Russian Siberia
Christiane Andersen
Voprosy jazykoznanija - Journal of the Institute of Linguistics of the Russian Academy of Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Nilsson, Morgan Universitetslektor, Slaviska språk 031-786 1824 morgan.nilsson@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Köhlmyr, Pia Universitetslektor, Engelska, Excellent lärare 031-786 1913 pia.kohlmyr@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Pettersson, Michael Utbildningsadministratör 031-786 1980 michael.pettersson@sprak.gu.se
Legaspi, Jelaine Kommunikatör 031-786 2079 jelaine.legaspi@gu.se
Svensson Ekström, Martin Universitetslektor, Kinesiska 031-786 2913 martin.svensson.ekstrom@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Ramnäs, Mårten Universitetslektor, franska 031-786 4211 marten.ramnas@sprak.gu.se
Waldispühl, Michelle Universitetslektor, Tyska 031-786 4329 michelle.waldispuhl@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Takolander, Nicole Ekonomiadministratör 031-786 4525 nicole.takolander@sprak.gu.se
Persson, Solveig Utbildningsadministratör 031-786 4585 solveig.persson@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare 031-786 4588 hilde.vandeput@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska 031-786 4592 matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Platen, Petra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4595 petra.platen@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Podlevskikh Carlström, Malin Doktorand, Slaviska språk, Ryska 031-786 4625 malin.podlevskikh.carlstrom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Söderberg, Lena Utbildningsadministratör 031-786 4725 lena.soderberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Polsky, Svetlana Universitetslektor, Rysk litterutrvetenskap 031-786 4851 sveta.polsky@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Tickoo, Asha Universitetslektor, engelska 031-786 5012 asha.tickoo@sprak.gu.se
Rosén, Thomas Universitetslektor, Ryska 031-786 5078 thomas.rosen@sprak.gu.se
Okamoto, Yuka Universitetsadjunkt, Japanska 031-786 5258 yuka.gustafsson-okamoto@sprak.gu.se

Visar 51 - 100 av 117

Visar 1961 - 1970 av 2079

2009

What papers do. An example of grammatical metonymy in academic writing
Mall Stålhammar
Bowen, Rhonwen, Mats Mobärg & Sölve Ohlander (eds.). Corpora and Discourse – and Stuff. Papers in Honour of Karin Aijmer. Gothenburg Studies in English 96. Acta Universitatis Gothoburgensis. , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is There a Relative Adverb THERE in Modern English?
Göran Kjellmer
English Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"How do I be positive?" On factors promoting the DO-support of BE
Göran Kjellmer
Neuphilologische Mitteilungen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Wenn man will, dass ein Kind ein Dichter wird, muss man es für einige Jahre in eine Kiste sperren". Transkulturelles autobiographisches Schreiben in Lars Gustafssons globalem "Palast der Erinnerung".
Edgar Platen
Michael Grote, Beatrice Sandberg (Hg.): Autobiographisches Schreiben ind der deutschsprachigen Gegenwartsliteratur, Bd. 3: Entwicklungen, Kontexte, Grenzgänge. München, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Litteraturens språk och kravet på en (främmande)kulturell kanon
Edgar Platen
Staffan Thorson, Christer Ekholm (red.): Främlingskap och främmandegöring. Förhållningssätt till skönlitteratur i universitetsundervisningen. Göteborg: Daidalos., Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Where do we backchannel? On the use of mm, mhm, uh huh and such like
Göran Kjellmer
International Journal of Corpus Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Från poetisk förhoppning till läger och misär
Magnus Ljunggren
Svenska Dagbladet, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Pasternaks öde mer aktuellt än någonsin
Magnus Ljunggren
Svenska Dagbladet, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Moderns sorgemässa över de döda
Magnus Ljunggren
Svenska Dagbladet, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1961 - 1970 av 2079

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?