Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The Return Journey in Alison Bechdel's "Fun Home"
Houman Sadri
Journal of Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ebba Atterbom
Ulla Åkerström
Svenskt kvinnobiografiskt lexikon, Göteborg, Göteborgs universitet, Bidrag till encyklopedi 2020
Bidrag till encyklopedi

Decryption of historical manuscripts: the DECRYPT project
Beáta Megyesi, Bernhard Esslinger, Alicia Fornés, Nils Kopal, Benedek Láng et al.
Cryptologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ruinerna
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

Det hördes gråt
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

I jakt på en liten bevingad måne
Mariam Dalhoumi
Populär poesi, Övrigt 2020
Övrigt

Miradas nostálgicas en "Pozo de aire" de Guadalupe Gaona
Anna Forné
Revista Letral, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Andonova Granberg, Antoaneta Krastanova Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Tickoo, Asha Universitetslektor, engelska 031-786 5012 asha.tickoo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Ljung, Camilla Administrativ chef, inst 031-786 4692 camilla.ljung@hum.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand, Engelska 031-786 6791 catharina.wolcott@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Professor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Svensson, Helena Kommunikatör 031-786 1802 helena.svensson@gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare 031-786 4588 hilde.vandeput@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Retsö, Jan Professor emeritus, arabiska jan.retso@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 2071 - 2080 av 2140

2009

Corpora and Discourse – and Stuff. Papers in Honour of Karin Aijmer
Rhonwen Bowen, Mats Mobärg, Sölve Ohlander
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Samlingsverk 2009
Samlingsverk

What (a) difference an a makes: article spoken, not heard
Arne Olofsson
LMS-Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

The gift of the gap: a study of Dutch and Swedish learners' use of the English zero relativizer
Arne Olofsson
English Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In search of nothing in particular. A cross-linguistic study of advanced learners' use of the English zero relativizer
Arne Olofsson
Discourse and corpora - and stuff. Papers in honour of Karin Aijmer, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

"Maiden in the Tower: 'Bordando el Manto Terrestre', Rapunzel and Oedipa in 'The Crying of Lot 49'"
Tijana Stajic
American Studies in Scandinavia, publicerad av The Nordic Association for American Studies. Odense: University Press of Southern Denmark, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Förhållningssätt till översättningar i universitetsundervisningen
Cecilia Alvstad
Främlingskap och främmandegöring: Förhållningssätt till skönlitteratur i universitetsundervisningen, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

A Poetics of Omission or Omission of the Poetic: Gabrielle Roy's Bonheur d'occasion in Swedish
Cecilia Alvstad
L'écho de nos classiques. Bonheur d'occasion et Two solitudes en Traduction, Montreal, Les Éditions David, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Lutz Seilers Erzählband "Die Zeitwaage": Rückblicke auf Momente der Lähmung
Frank Thomas Grub
Livres – Bücher [. Un supplément du] Tageblatt 15 (2009), Recension 2009
Recension

Interjections in the COLT Corpus
Karin Aijmer
From 'will' to 'well'. Studies in linguistics offered to Anne-Marie Simon- Vandenbergen, edited by Slembrouck, Stef, Taverniers, Miriam and Mieke Van Herreweghe,, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

The learner corpus: Description and research.
Karin Aijmer
LULCLII. Lesser Used Languages & Computer Linguistics II. Proceedings of the Second Colloqium on Lesser Used Languages and Computer Linguistics, Bolzen-Bolzano, 13th-14th November 2008, ed. by Verena Lyding. EURAC Research., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2071 - 2080 av 2140

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?