Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenges in the contrastive study of discourse markers: The case of then
Karin Aijmer
Empirical Studies of the Construction of Discourse, edited by Loureda, Óscar, Inés Recio Fernández, Laura Nadal and Adriana Cruz. , John Benjamins, Amsterdam ; Philadelphia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le chiavi dell'infinito nella poesia di Corrado Calabrò
Enrico Tiozzo
Fabia Baldi: "L'altrove nella poetica di Corrado Calabrò", Canterano (Roma), Aracne editrice, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

L1 and L2 role assignment in L3 learning. Is there a pattern?
Ylva Falk, Christina Lindqvist
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

‘Aventuri în arhivele avangardei’
Marius Hentea
Vatra, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Studia Interdisciplinaria, Linguistica et Litteraria, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

(In)Direct reference in the phonology-syntax interface under phase theory: a response to Modular PIC
Eulàlia Bonet, Lisa L.-S. Cheng, Laura J. Downing, Joan Mascaró
Linguistic Inquiry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samtal om Svenskt översättarlexikon – SÖL
Hans Landqvist, Linnéa Koré
Presentation vid Hieronymusdagen 2019, Humanistiska fakulteten vid Göteborgs universitet & Göteborgs stadsbibliotek, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Herodotos och den politiska teorins ursprung i antikens Grekland
Otto Linderborg
AIGIS: Nordisk tidsskrift for klassiske studier. Acta fra Platonselskabet i Rom, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand maria.forsman@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Kanijo, Ponsiano Doktorand, Afrikanska språk 031-786 6430 kanijo2008@gmail.com
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Kutrowski Valente, Benjamin Doktorand, Slaviska språk, fornkyrkoslaviska 031-786 4625 benjamin.valente@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap 031-786 1813 clare.lindstrom@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Podlevskikh Carlström, Malin Doktorand, Slaviska språk, Ryska 031-786 4625 malin.podlevskikh.carlstrom@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand anne.schumacher@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska 031-786 4592 matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand, Engelska 031-786 6791 catharina.wolcott@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Takolander, Nicole Ekonomiadministratör 031-786 4525 nicole.takolander@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Legaspi, Jelaine Kommunikatör 031-786 2079 jelaine.legaspi@gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Nagano-Madsen, Yasuko Professor emerita, Japansk språkvetenskap 031-786 6680 yasuko.nagano-madsen@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 31 - 40 av 2037

2019

Archival Autofiction in Post-Dictatorship Argentina
Anna Forné
Life Writing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagrams and mental figuration: A semio-cognitive analysis
P. A. Brandt, Ulf Cronquist
Semiotica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Traditional logic in Meiji-period Japan: the unity of the proposition
Lars Larm
Proceedings of the Modality Workshop, Kansai Gaidai University, Osaka, Japan, 5 -6 March 2019. Volume 15 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Framtida studenter har rätt att förberedas för högskolan
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Gymnasieskolan förbereder inte för högskolestudier
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Fortsätt att forska och utbilda i "onyttigheter"
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

En tysklärare i tiden och en framgångsrik fortbildare - Intervju med Petra Lindberg Hultén
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Hållbarhet i språkutbildning
Petra Platen
Ingemar Haag, Karin Molander Danielsson, Marie Öhman, Thorsten Päplow (red.): Perspectives on Ecocriticism. Local Beginnings, Global Echoes., Newcastle upon Tyne, Cambridge Scholars Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Die Liste als Ordnungsmedium in mittelalterlichen Libri vitae
Michelle Waldispühl
LiLi: Zeitschrift für Literaturwissenschaft und Linguistik, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2037

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?