Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prosodic restructuring in Somali nominals constructions
Laura J. Downing, Morgan Nilsson
African linguistics across the disciplines: Selected papers from the 48th Annual Conference on African Linguistics / edited by Samson Lotven, Silvina Bongiovanni, Phillip Weirich, Robert Botne, Samuel Gyasi Obeng, Berlin, Language Science Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

複言語環境で育つ子どもたち 〜スウェーデンの補習校に通った子どもたちへのインタビューより〜
Y Kumagai, Yuka Okamoto-Gustafsson
KAWAUSO Simmandes i språkströmmen Festskrift till professor Yasuko Nagano-Madsen. Red:Misuzu Shimotori och Fusae Ivarsson, Göteborg, Göteborgs universitet , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

En stadh som heter Crasnekut. Att hitta rätt på den karolinska kartan.
Thomas Rosén
Karolinska förbundets årbok, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk- och skrivutveckling
Christine Fredriksson, Christina Rosén
Skolverket/Lärportalen: Del 1 i Språksprångets modul 2 Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Étendue du vocabulaire et compréhension écrite – le français à l'université en Suède
Mårten Ramnäs
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theodor Metochites i den yttersta tiden
Ragnar Hedlund, Samuel Rubenson, David Westberg, Helena Bodin, Ellen Söderblom Saarela et al.
Olof Heilo (ed.), Vägar till Bysans, Skellefteå, Norma, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zehnder., Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Köhlmyr, Pia Universitetslektor, Engelska, Excellent lärare 031-786 1913 pia.kohlmyr@sprak.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Legaspi, Jelaine Kommunikatör 031-786 2079 jelaine.legaspi@gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Universitetslektor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Nagano-Madsen, Yasuko Professor emerita, Japansk språkvetenskap 031-786 6680 yasuko.nagano-madsen@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Nilsson, Morgan Universitetslektor, Slaviska språk 031-786 1824 morgan.nilsson@sprak.gu.se
Nordeborg, Martin Universitetslektor, Ämne: japanska. Studierektor för franska, kinesiska, internationalisering 031-786 5259 martin.nordeborg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Okamoto, Yuka Universitetsadjunkt, Japanska 031-786 5258 yuka.gustafsson-okamoto@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Persson, Solveig Utbildningsadministratör 031-786 4585 solveig.persson@sprak.gu.se
Pettersson, Michael Utbildningsadministratör 031-786 1980 michael.pettersson@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Platen, Petra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4595 petra.platen@sprak.gu.se
Podlevskikh Carlström, Malin Doktorand, Slaviska språk, Ryska 031-786 4625 malin.podlevskikh.carlstrom@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Polsky, Svetlana Universitetslektor, Rysk litterutrvetenskap 031-786 4851 sveta.polsky@sprak.gu.se
Ramnäs, Mårten Universitetslektor, franska 031-786 4211 marten.ramnas@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Rosén, Thomas Universitetslektor, Ryska 031-786 5078 thomas.rosen@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör malin.seljee@gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Stenman, Maria Studievägledare 031-786 1782 maria.stenman@sprak.gu.se
Svensson Ekström, Martin Universitetslektor, Kinesiska 031-786 2913 martin.svensson.ekstrom@sprak.gu.se
Söderberg, Lena Utbildningsadministratör 031-786 4725 lena.soderberg@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se

Visar 51 - 100 av 117

Visar 21 - 30 av 2066

2019

‘Aventuri în arhivele avangardei’
Marius Hentea
Vatra, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

La romanistique en Suède
Ingmar Söhrman
CILPR 2019, Copenhague Table ronde, 6 juillet 2019, Köpenhamn, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Några särdrag i polynesiska språk, ss. 113-117
Ingmar Söhrman
Kawauso: simmandes i språkströmmen. Festskrift till professor Yasuko Nagano-Madsen. /Misuzu Shimotori & Fusae Ivarsson (red.)/Artiklar på engelska, japanska och svenska.. , Göteborg, institutionen för språk och litteraturer, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

El valor temporal del pluscuamperfecto en las lenguas románicas desde una perspectiva tipológica, ss. 1311-1323
Ingmar Söhrman
Estudios lingüísticos, En homenaje a Emilio Ridruejo, 2 vols /Antonio Briz et al. (red.), Valencia, Universitat de València, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Elevrespons - elevers samarbete i skriftlig produktion
Christine Fredriksson
Skolverket/Lärportalen: Del 8 i Språksprångets modul 2: Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Att skriva i en digital miljö
Kent Fredholm, Christine Fredriksson
Skolverket/Lärportalen: Del 4 i Språksprångets modul 2 Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Lernerstrategien
Christine Fredriksson
Sprachen lehren / Jörg Roche (Hg.), Tübingen, Narr Francke Attempto Verlag GmbH + Co. KG, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Disentangling tone, intonation and register in selected Bantu tone languages
Laura J. Downing
Kawauso: Simmanden in Språkströmmen. Festskrift till professor Yasuko Nagano-Madsen / Misuzu Shimotori och Fusae Ivarsson (red.), Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Kawauso : simmandes i språkströmmen. Festskrift till Professor Yasuko Nagano-Madsen. Shimotori; Misuzu Ivarsson, Fusae (red.), Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 2066

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?