Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Didactic challenges in the multilingual classroom—the case of French as a foreign language
Christina Lindqvist
Cross-Linguistic Influence: From Empirical Evidence to Classroom Practice / M. Juncal Gutierrez-Mangado, María Martínez-Adrián, Francisco Gallardo-del-Puerto (editors)., Cham, Springer , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Brutna löften och försoning i modern arabisk brevskrivning
Mariam Dalhoumi
Ord&Bild, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Gymnasielärare och fransk kulturförmedlare i Sverige - En intervju med Yannick Orfèvre
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

"Two Small Copper Coins" and much more: Chinese Protestant Women and their Contributions to the Church—Cases from Past and Present
Fredrik Fällman
The Contribution of Chinese Women to the Church / Adamek Piotr, Sonja Huang Meitin (eds.)., Siegburg, Franz Schmitt Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Herodotos och den politiska teorins ursprung i antikens Grekland
Otto Linderborg
AIGIS: Nordisk tidsskrift for klassiske studier, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdottir Champi, Margret Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 1802 maria.janmark@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 3663 lukas.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 122

Visar 2001 - 2010 av 2025

2009

Lev Kobylinskij, Intermediarius i vice-burgomistr Vinter
Magnus Ljunggren
Na rubeže dvuch stoletij, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Tag questions in fiction dialogue vs. spoken conversation
Karin Axelsson
ICAME (International Computer Archive of Modern and Medieval English) 30, Lancaster, U.K., 27-31 May 2009, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Stilbegriffe und Gattungskonzept. Zur Systematik der (Kultur)Wissenschaften bei Ernst Cassirer und Ludwik Fleck. Eine unbefangene Vergleichsstudie
Christiane Andersen
Tilltal och svar. Studier tillägnade Beata Agrell. Jenny Bergenmar, Mats Jansson, Johanna Lundström Gondouin, Mats Malm (red.), Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Analysing unexpected forms of potential question tags in the spoken component of the British National Corpus
Karin Axelsson
Pre-conference workshop on errors and disfluencies in spoken corpora held in conjunction with ICAME 30, Lancaster U.K., 27 May 2009, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Review of Christoph Rühlemann. Conversation in Context. A Corpus-Driven Approach. 2007.
Karin Aijmer
ICAME Journal. Computers in English Linguistics, Recension 2009
Recension

"So er I just sort of I dunno I think it's just because...": A corpus study of 'I don't know' and 'dunno' in learner spoken English.
Karin Aijmer
Corpora: Pragmatics and Discourse. Papers from the 29th International Conference on English Language, edited by Andreas H. Jucker, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Does English have modal particles?
Karin Aijmer
Corpus Linguistics Reassessed. Papers from the 27th International Conference on English Language, edited by Antoinette Renouf and Andrew Kehoe, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Linguistic markets in Rwanda: Language use in advertisements and on signs
Tove Rosendal
Journal of Multilingual and Multicultural Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Westmänner, Westpakete und weitere Wunder. Jutta Voigts "Geschichten aus der Besuchszeit"
Frank Thomas Grub
Livres – Bücher [. Un supplément du] "Tageblatt", Recension 2009
Recension

”Ett fönster ut i det fiktiva rummet. Bildkonst som pedagogiskt instrument i litteraturundervisningen”
Sonia Lagerwall
Christer Ekholm och Staffan Thorson (red), Främlingskap och främmandegöring. Förhållningssätt till skönlitteratur i universitetsundervisningen, Göteborg: Daidalos, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Visar 2001 - 2010 av 2025

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?