Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'What is happening to 'must' in Present-day English? A contrastive perspective on a declining modal auxiliary'.
Karin Aijmer
Sawada, H., Nitta, Y. & Yamanashi, M. (eds) Bamen to shutaisei/shukansei (Context and subjectivity). , Tokyo , Hituzi Syobo. , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Challenges in the contrastive study of discourse markers: The case of then
Karin Aijmer
Empirical Studies of the Construction of Discourse, edited by Loureda, Óscar, Inés Recio Fernández, Laura Nadal and Adriana Cruz. , John Benjamins, Amsterdam ; Philadelphia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le chiavi dell'infinito nella poesia di Corrado Calabrò
Enrico Tiozzo
Fabia Baldi: "L'altrove nella poetica di Corrado Calabrò", Canterano (Roma), Aracne editrice, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

L1 and L2 role assignment in L3 learning. Is there a pattern?
Ylva Falk, Christina Lindqvist
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

‘Aventuri în arhivele avangardei’
Marius Hentea
Vatra, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Studia Interdisciplinaria, Linguistica et Litteraria, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

(In)Direct reference in the phonology-syntax interface under phase theory: a response to Modular PIC
Eulàlia Bonet, Lisa L.-S. Cheng, Laura J. Downing, Joan Mascaró
Linguistic Inquiry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samtal om Svenskt översättarlexikon – SÖL
Hans Landqvist, Linnéa Koré
Presentation vid Hieronymusdagen 2019, Humanistiska fakulteten vid Göteborgs universitet & Göteborgs stadsbibliotek, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Byström, Vivian Studievägledare 031-786 1802 vivian.bystrom@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdóttir Champion, Margrét Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 3663 lukas.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Kanijo, Ponsiano Doktorand, Afrikanska språk 031-786 6430 kanijo2008@gmail.com

Visar 1 - 50 av 120

Visar 1941 - 1950 av 2037

2009

Nominal Attribution in Semitic. Typology and Diachrony
Jan Retsö
Journal of Semitic Studies. Supplement, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

The m-suffix with the finite verb 3rd and 2nd person plural in Arabic dialects
Jan Retsö
Zeischrift für arabische Lingvistik, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Downstep and intonation in the Kochi dialect of Japanese
Yasuko Nagano-Madsen
Journal of International Student Office General Education Center Kochi University, Forskningsöversiktsartikel 2009
Forskningsöversiktsartikel

Le je(u) autoreprésentatif dans Gros mots de Réjean Ducharme
Mette Tjell
Licentiatsavhandling 2009
Licentiatsavhandling

The etymology of Bags! - a simple case of voicing?
Arne Olofsson
Moderna Språk, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hélisenne de Crenne et la tradition de l'exemplum
Britt-Marie Karlsson
Paroles sur la langue. Etudes linguistiques et littéraires. Mélanges offerts au professeur Christina Heldner à l'occasion de son départ à la retraite. Edités par Eva Ahlstedt et Ingmar Söhrman, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

"L'autofiction" en procès dans Gros mots de Réjean Ducharme
Mette Tjell
Paroles sur la langue. Etudes linguistiques et littéraires. Mélanges offerts au professeur Christina Heldner à l'occasion de son départ à la retraite. Edités par Eva Ahlstedt et Ingmar Söhrman, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Trois amis suédois à la Cour de Marie-Antoinette - trois destins différents, Axel de Fersen, Curt de Stedingk et Erik Magnus de Staël
Marianne Molander Beyer
Paroles sur la langue. Etudes linguistiques et littéraires. Mélanges offerts au professeur Christina Heldner à l'occasion de son départ à la retraite. Edités par Eva Ahlstedt et Ingmar Söhrman, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Analyse d'un personnage féminin des Lettres athéniennes de Claude Crébillon : Thargélie, une libertine à l'orée de sa carrière
Natacha Borzee Sjöberg
Paroles sur la langue. Etudes linguistiques et littéraires. Mélanges offerts au professeur Christina Heldner à l'occasion de son départ à la retraite. Edités par Eva Ahlstedt et Ingmar Söhrman, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Elizabeth Gaskell’s Domestic Comedy
Emma-Karin Brandin
Göteborg, Department of Languages and Literatures, GU, Licentiatsavhandling 2009
Licentiatsavhandling

Visar 1941 - 1950 av 2037

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?