Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk- och skrivutveckling
Christine Fredriksson, Christina Rosén
Skolverket/Lärportalen: Del 1 i Språksprångets modul 2 Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Étendue du vocabulaire et compréhension écrite – le français à l'université en Suède
Mårten Ramnäs
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prosodic restructuring in Somali nominals
Laura J. Downing, Morgan Nilsson
African linguistics across the disciplines: Selected papers from the 48th Annual Conference on African Linguistics , Berlin, Language Science Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Theodor Metochites i den yttersta tiden
Ragnar Hedlund, Samuel Rubenson, David Westberg, Helena Bodin, Ellen Söderblom Saarela et al.
Olof Heilo (ed.), Vägar till Bysans, Skellefteå, Norma, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zehnder., Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel.
Linda Karlsson Hammarfelt, Erik Bohlin
Göteborg, Centrum för Europaforskning vid Göteborgs universitet, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Migrationslitteraturen och litteraturens migration. Flykten till Europa betraktad ur ett europeiskt litterärt perspektiv
Linda Karlsson Hammarfelt, Fredrik Olsson
Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel. Red.: Erik Bohlin och Linda K. Hammarfelt, Göteborg, Göteborgs universitet, Centrum för Europaforskning, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Blogs d'écrivain et écrivains-blogueurs : Internet et l’hybridation de la littérature
Ugo Ruiz
Communication & langages, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Byström, Vivian Studievägledare 031-786 1802 vivian.bystrom@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor, kinesiska rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdóttir Champion, Margrét Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 117

Visar 121 - 130 av 2064

2018

Textuelle Reisen. Italo Calvinos "Die unsichtbaren Städte" und Felicitas Hoppes "Pigafetta"
Iginia Barretta
(Off) The Beaten Track? : Normierungen und Kanonisierungen des Reisens / herausgegeben von Uta Schaffers, Stefan Neuhaus, Hajo Diekmannshenke., Würzburg, Königshausen & Neumann , Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Zur Auffassung von Zeitgenossenschaft in den literarischen Essays Gerhard Köpfs
Iginia Barretta
Erzählen von Zeitgenossenschaft. Zur Darstellung von Zeitgeschichte in deutschsprachiger Gegenwartsliteratur / herausgegeben von Linda Karlsson Hammarfelt, Edgar Platen, Petra Platen, München, Iudicium, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gabriele d'Annunzio in Scandinavia e il premio Nobel
Enrico Tiozzo
Rassegna Dannunziana del Centro Nazionale di Studi dannunziani in Pescara, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Poeta decadente, guerriero, dittatore e Vate. La vita di d'Annunzio in due nuovi saggi svedesi
Ulla Åkerström
Rassegna dannunziana. D'Annunzio in Italia e nel mondo a ottant'anni dalla morte. 45 Convegno internazionale di studi, 25-27 ottobre 2018, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

‚Deutsch‘ oder ‚nordgermanisch’? Personennamen im Reichenauer Verbrüderungsbuch vor dem Hintergrund von Sprachkontakt und Mehrsprachigkeit.
Michelle Waldispühl
Benjamin Scheller, Christian Hoffarth (Eds.), Ambiguität und die Ordnungen des Sozialen im Mittelalter, Berlin, Boston, De Gruyter, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Jia Zhangke’s Mountains May Depart (2015) and the China Dream, or, How Chinese Art Cinema Learned to Stop Worrying and Love Chinese Soft Power
Elena Pollacchi
Screening China's Soft Power, Paola Voci, Luo Hui (eds) , Abingdon, Oxon, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Somali as a pluricentric language: Corpus-based evidence from schoolbooks.
Morgan Nilsson
Rudolf Muhr & Benjamin Meisnitzer (eds.), Pluricentric Languages and Non-Dominant Varieties Worldwide: New Pluricentric Languages – Old Problems., Frankfurt a.M, Peter Lang, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 121 - 130 av 2064

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?