Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Roman and Runic in the Anglo-Saxon Inscriptions at Monte Sant’Angelo: A Sociolinguistic Approach
Michelle Waldispühl
Futhark: International Journal of Runic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What can a corpus tell us about Apocalyptic/Dystopian Texts?
Joseph Trotta
Broken Mirrors: Representations of Apocalypses and Dystopias in Popular Culture / edited by Joe Trotta, Zlatan Filipovic, Houman Sadri., London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

An emergent English-mediated identity and Chinese variety of WE
Asha Tickoo
Pragmatics and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Zombie as a Pronoun. What Pronouns Are Used and Why?
Linda Flores Ohlson
Broken Mirrors representations of apocalypses and dystopias in popular culture / Joe Trotta, Petra Platen, Houman Sadri (eds.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Building a Diachronic and Contrastive Parallel Corpus – and an Intended Application in the Form of a Study of Germanic Complex Verb Constructions
Gerlof Bouma, Evie Coussé, Dirk-Jan de Kooter, Nicoline van der Sijs
Digital Humanities 2019, 9 -12 July 2019, Utrecht, the Netherlands, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Modal concord in Swedish and Japanese
Lars Larm
Sawada, H., Nitta, Y. & Yamanashi, M. (eds) Bamen to shutaisei/shukansei (Situation and subjectivity), Tokyo, Hituzi Syobo, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 115

Namn Titel Telefon E-post
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Vajta, Katharina Universitetslektor, Prefekt 031-786 5268 katharina.vajta@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Söderberg, Lena Utbildningsadministratör 031-786 4725 lena.soderberg@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Ängsal, Magnus P. Universitetslektor, Tyska 031-786 5579 magnus.pettersson.angsal@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1782 malin.karlsson@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Podlevskikh Carlström, Malin Doktorand, Slaviska språk, Ryska 031-786 4625 malin.podlevskikh.carlstrom@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör malin.seljee@gu.se
Gunnarsdóttir Champion, Margrét Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Ramnäs, Mårten Universitetslektor, franska 031-786 4211 marten.ramnas@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Nordeborg, Martin Universitetslektor, Ämne: japanska. Studierektor för franska, kinesiska, internationalisering 031-786 5259 martin.nordeborg@sprak.gu.se
Svensson Ekström, Martin Universitetslektor, Kinesiska 031-786 2913 martin.svensson.ekstrom@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska 031-786 4592 matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare, Bitr utbildningsansvarig, studierektor för arabiska och engelska 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Pettersson, Michael Utbildningsadministratör 031-786 1980 michael.pettersson@sprak.gu.se
Waldispühl, Michelle Universitetslektor, Tyska 031-786 4329 michelle.waldispuhl@sprak.gu.se
Waldispühl, Michelle Gästforskare michelle.waldispuhl@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Nilsson, Morgan Universitetslektor, Slaviska språk 031-786 1824 morgan.nilsson@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se
Takolander, Nicole Ekonomiadministratör 031-786 4525 nicole.takolander@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Platen, Petra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4595 petra.platen@sprak.gu.se
Köhlmyr, Pia Universitetslektor, Engelska, Excellent lärare 031-786 1913 pia.kohlmyr@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor, kinesiska rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se

Visar 51 - 100 av 115

Visar 111 - 120 av 2105

2019

En tysklärare i tiden och en framgångsrik fortbildare - Intervju med Petra Lindberg Hultén
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Hållbarhet i språkutbildning
Petra Platen
Ingemar Haag, Karin Molander Danielsson, Marie Öhman, Thorsten Päplow (red.): Perspectives on Ecocriticism. Local Beginnings, Global Echoes., Newcastle upon Tyne, Cambridge Scholars Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Die Liste als Ordnungsmedium in mittelalterlichen Libri vitae
Michelle Waldispühl
LiLi: Zeitschrift für Literaturwissenschaft und Linguistik, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"The Ecocriticism of the Future: Research as Radical Political Action"
Rut Elliot Blomqvist
Perspectives on ecocriticism : local beginnings, global echoes / edited by Ingemar Haag, Karin Molander Danielsson, Marie Öhman and Thorsten Päplow., Necastle upon Tyne, Cambridge Scholars, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Att stava ord – förr och nu
Michelle Waldispühl
Sånt vi bara gör. Jenny Nilsson, Susanne Nylund Skog och Fredrik Skott (red.) , Stockholm, Carlssons i samarbete med Institutet för språk och folkminnen, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

"Instability and Permanence in Ceremonial Epigraphy – The Example of Anna Perenna"
Anna Blennow
Uncovering Anna Perenna. A focused study of Roman myth and Culture, eds. Gwynaeth McIntyre and Sarah McCallum, London ; New York, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Rome and the Guidebook Tradition : From the Middle Ages to the 20th Century
Anna Blennow, Stefano Fogelberg Rota
Berlin, Walter de Gruyter, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Un paradosso chiamato Pitigrilli
Enrico Tiozzo
Storia in Rete, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Wanderers and Wonders. The Medieval Guidebooks to Rome
Anna Blennow
Rome and the Guidebook Tradition from the Middle Ages to the 20th Century / Anna Blennow, Stefano Fogelberg Rota (Eds.), Berlin, Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 111 - 120 av 2105

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://sprak.gu.se/om/?publicationPageNumber=12&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FsortBy%3Demail%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D8%26print%3Dtrue%26pageNumber%3D2%26languageId%3D100001&sortBy=email&pageNumber=2
Utskriftsdatum: 2020-01-23