Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Culture on the Move: Towards a Minorization of Cultural Difference
Zlatan Filipovic
Moderna Språk, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Culture on the Move: Towards a Minorization of Cultural Difference
Zlatan Filipovic
Moderna Språk, Special / temanummer av tidskrift 2020
Special / temanummer av tidskrift

Nobel candidates between invention literature and non-fiction. An unresolved issue
Enrico Tiozzo
Clinica Terapeutica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Social motherhood and (anti)feminism. Ellen Key and the Lombroso sisters
Ulla Åkerström
Clinica Terapeutica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

James Joyce’s “The Sisters”: Implied Pederasty and Interpreting the Inexpressible
Barry Ryan
Boyhood Studies: An Interdisciplinary Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vokabulärundervisning i franska - då, nu och i framtiden
Christina Lindqvist, Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Andonova Granberg, Antoaneta Krastanova Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Berg, Anne Ekonomiadministratör 031-786 1817 anne.berg@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Dom, Sebastian Postdoktor, Afrikanska språk sebastian.dom@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1782 malin.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Koré, Linnéa Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 71 - 80 av 2205

2019

Tommy Wasserman, Peter J. Gurry: A New Approach to Textual Criticism. An Introduction to the Coherence-Based Genealogical Method. Besprechung: Bengt Alexanderson
Bengt Alexanderson
Gnomon. Kritische Zeitschrift für die gesamte klassische Altertumswissenschaft, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

I Commentari sui Salmi di Teodoro di Mopsuestia e di Giuliano di Eclano
Bengt Alexanderson
Giuliano di Eclano e l'Hirpinia christiana. Giulia. III Convegno internazionale Mirabella Eclano 22-24 ottore 2015. Giuliano il biblista e l'agiografia irpina (secoli V-IX). Avellino 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Akie
Karsten Legère, Christa König
Nijmegen, MPI/DoBeS, Övrigt 2019
Övrigt

Plant names from two Eastern Bantu languages, Vidunda and Kiswahili
Karsten Legère
Austrian Centre for Digital Humanities and Cultural Heritage. Austrian Academy of Sciences, Vienna, Austrian Academy of Sciences, Övrigt 2019
Övrigt

El valor temporal del pluscuamperfecto en las lenguas románicas desde una perspectiva tipológica
Ingmar Söhrman
Estudios lingüísticos, En homenaje a Emilio Ridruejo, 2 vols /Antonio Briz et al. (red.), Valencia, Publicacions de la Universitat de València, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the Dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research, ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zander (Beihefte zur Zeitschrift für Altorientalische und Biblische Rechtsgeschichte 22), Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le texte des Acts des Apôtres dans Editio Critica Maior (ECM); meilleur ou pire que NA28(UBS5)?
Bengt Alexanderson
Storie e linguaggi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Montée aux médias sur fond de scandale : Le cas de Soumission de Michel Houellebecq
Ugo Ruiz, Mette Tjell
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2205

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://sprak.gu.se/om/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FpublicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=8&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-08-05