Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The Zombie as a Pronoun. What Pronouns Are Used and Why?
Linda Flores Ohlson
Broken Mirrors representations of apocalypses and dystopias in popular culture / Joe Trotta, Petra Platen, Houman Sadri (eds.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

En stadh som heter Crasnekut: att hitta rätt på den karolinska kartan.
Thomas Rosén
Karolinska förbundets årsbok, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aspectual classes of Verbs in Nyamwezi
Ponsiano Sawaka Kanijo
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Troja, Karthago och Rom: Medelhavet som förenar och Medelhavet som skiljer
Gunhild Vidén
Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Is contact-induced syncretism possible? A corpus-based study on bilingual verbal morphology of spoken German in Russian Siberia
Christiane Andersen
Voprosy jazykoznanija - Journal of the Institute of Linguistics of the Russian Academy of Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör malin.seljee@gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor, kinesiska rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare, Bitr utbildningsansvarig, studierektor för arabiska och engelska 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Stenman, Maria Studievägledare 031-786 1782 maria.stenman@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Byström, Vivian Studievägledare 031-786 1802 vivian.bystrom@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildningsadministratör 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 117

Visar 81 - 90 av 2086

2019

Corps certain et corps conducteur : construction du sens et des identités par le texte imprimé et la textualité numérique
Ugo Ruiz
Médiation et Information. La communication à l'épreuve du geste numérique / sous la direction de Pierluigi Basso Fossali, Marion Colas-Blaise, et Maria Giulia Dondero, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La memoria de la mal llamada ’Guerra del Fútbol”
Oscar García
Iberoamericana- Nordic Journal of Latin American and Caribbean Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-Assessment of Academic Vocabulary among Swedish Upper Secondary School Pupils
Fredrik Lindqvist, Anne Dragemark Oscarson
Pertanika Journals Social Sciences & Humanities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Archival Autofiction in Post-Dictatorship Argentina
Anna Forné
Life Writing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Traditional logic in Meiji-period Japan: the unity of the proposition
Lars Larm
Proceedings of the Modality Workshop, Kansai Gaidai University, Osaka, Japan, 5 -6 March 2019. Volume 15 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Framtida studenter har rätt att förberedas för högskolan
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Gymnasieskolan förbereder inte för högskolestudier
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Fortsätt att forska och utbilda i "onyttigheter"
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

En tysklärare i tiden och en framgångsrik fortbildare - Intervju med Petra Lindberg Hultén
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 81 - 90 av 2086

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://sprak.gu.se/om/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsprak.gu.se%252Fenglish%252Fabout-the-department%252F%253FpublicationPageNumber%253D9%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DphoneNumber%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%26publicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=9&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2019-12-14