Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'What is happening to 'must' in Present-day English? A contrastive perspective on a declining modal auxiliary'.
Karin Aijmer
Sawada, H., Nitta, Y. & Yamanashi, M. (eds) Bamen to shutaisei/shukansei (Context and subjectivity). , Tokyo , Hituzi Syobo. , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Challenges in the contrastive study of discourse markers: The case of then
Karin Aijmer
Empirical Studies of the Construction of Discourse, edited by Loureda, Óscar, Inés Recio Fernández, Laura Nadal and Adriana Cruz. , John Benjamins, Amsterdam ; Philadelphia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le chiavi dell'infinito nella poesia di Corrado Calabrò
Enrico Tiozzo
Fabia Baldi: "L'altrove nella poetica di Corrado Calabrò", Canterano (Roma), Aracne editrice, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

L1 and L2 role assignment in L3 learning. Is there a pattern?
Ylva Falk, Christina Lindqvist
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

‘Aventuri în arhivele avangardei’
Marius Hentea
Vatra, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Studia Interdisciplinaria, Linguistica et Litteraria, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

(In)Direct reference in the phonology-syntax interface under phase theory: a response to Modular PIC
Eulàlia Bonet, Lisa L.-S. Cheng, Laura J. Downing, Joan Mascaró
Linguistic Inquiry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samtal om Svenskt översättarlexikon – SÖL
Hans Landqvist, Linnéa Koré
Presentation vid Hieronymusdagen 2019, Humanistiska fakulteten vid Göteborgs universitet & Göteborgs stadsbibliotek, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör malin.seljee@gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand maria.forsman@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand anne.schumacher@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand louise.backelin@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare, Bitr utbildningsansvarig, studierektor för arabiska och engelska 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, biträdande, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Stenman, Maria Studievägledare 031-786 1782 maria.stenman@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Byström, Vivian Studievägledare 031-786 1802 vivian.bystrom@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildningsadministratör 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap 031-786 1813 clare.lindstrom@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 1 - 10 av 2039

2020

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

'What is happening to 'must' in Present-day English? A contrastive perspective on a declining modal auxiliary'.
Karin Aijmer
Sawada, H., Nitta, Y. & Yamanashi, M. (eds) Bamen to shutaisei/shukansei (Context and subjectivity). , Tokyo , Hituzi Syobo. , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Challenges in the contrastive study of discourse markers: The case of then
Karin Aijmer
Empirical Studies of the Construction of Discourse, edited by Loureda, Óscar, Inés Recio Fernández, Laura Nadal and Adriana Cruz. , John Benjamins, Amsterdam ; Philadelphia, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le chiavi dell'infinito nella poesia di Corrado Calabrò
Enrico Tiozzo
Fabia Baldi: "L'altrove nella poetica di Corrado Calabrò", Canterano (Roma), Aracne editrice, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

L1 and L2 role assignment in L3 learning. Is there a pattern?
Ylva Falk, Christina Lindqvist
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

‘Aventuri în arhivele avangardei’
Marius Hentea
Vatra, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Studia Interdisciplinaria, Linguistica et Litteraria, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

(In)Direct reference in the phonology-syntax interface under phase theory: a response to Modular PIC
Eulàlia Bonet, Lisa L.-S. Cheng, Laura J. Downing, Joan Mascaró
Linguistic Inquiry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samtal om Svenskt översättarlexikon – SÖL
Hans Landqvist, Linnéa Koré
Presentation vid Hieronymusdagen 2019, Humanistiska fakulteten vid Göteborgs universitet & Göteborgs stadsbibliotek, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 2039

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://sprak.gu.se/om/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2
Utskriftsdatum: 2019-10-16