Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Étendue du vocabulaire et compréhension écrite – le français à l'université en Suède
Mårten Ramnäs
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theodor Metochites i den yttersta tiden
Ragnar Hedlund, Samuel Rubenson, David Westberg, Helena Bodin, Ellen Söderblom Saarela et al.
Olof Heilo (ed.), Vägar till Bysans, Skellefteå, Norma, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zehnder., Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel.
Linda Karlsson Hammarfelt, Erik Bohlin
Göteborg, Centrum för Europaforskning vid Göteborgs universitet, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Migrationslitteraturen och litteraturens migration. Flykten till Europa betraktad ur ett europeiskt litterärt perspektiv
Linda Karlsson Hammarfelt, Fredrik Olsson
Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel. Red.: Erik Bohlin och Linda K. Hammarfelt, Göteborg, Göteborgs universitet, Centrum för Europaforskning, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Blogs d'écrivain et écrivains-blogueurs : Internet et l’hybridation de la littérature
Ugo Ruiz
Communication & langages, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'What is happening to 'must' in Present-day English? A contrastive perspective on a declining modal auxiliary'.
Karin Aijmer
Sawada, H., Nitta, Y. & Yamanashi, M. (eds) Bamen to shutaisei/shukansei (Context and subjectivity). , Tokyo , Hituzi Syobo. , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Prospettive onomasiologiche. Un confrontro tra l'italiano e lo svedese.
Ingmar Söhrman
L'italiano e la ricerca : temi linguistici e letterari nel terzo millennio : atti del convegno internationale universitá di Göteborg, 15-16 giugno 2017 / a cura di Ulla Åkerström., Canterano, Aracne editrice, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Köhlmyr, Pia Universitetslektor, Engelska, Excellent lärare 031-786 1913 pia.kohlmyr@sprak.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Legaspi, Jelaine Kommunikatör 031-786 2079 jelaine.legaspi@gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Universitetslektor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör 031-786 1817 nick.mashkouri@sprak.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Nagano-Madsen, Yasuko Professor emerita, Japansk språkvetenskap 031-786 6680 yasuko.nagano-madsen@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Nilsson, Morgan Universitetslektor, Slaviska språk 031-786 1824 morgan.nilsson@sprak.gu.se
Nordeborg, Martin Universitetslektor, Ämne: japanska. Studierektor för franska, kinesiska, internationalisering 031-786 5259 martin.nordeborg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Okamoto, Yuka Universitetsadjunkt, Japanska 031-786 5258 yuka.gustafsson-okamoto@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Persson, Solveig Utbildningsadministratör 031-786 4585 solveig.persson@sprak.gu.se
Pettersson, Michael Utbildningsadministratör 031-786 1980 michael.pettersson@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Platen, Petra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4595 petra.platen@sprak.gu.se
Podlevskikh Carlström, Malin Doktorand, Slaviska språk, Ryska 031-786 4625 malin.podlevskikh.carlstrom@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Polsky, Svetlana Universitetslektor, Rysk litterutrvetenskap 031-786 4851 sveta.polsky@sprak.gu.se
Ramnäs, Mårten Universitetslektor, franska 031-786 4211 marten.ramnas@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Rosén, Thomas Universitetslektor, Ryska 031-786 5078 thomas.rosen@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör malin.seljee@gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Stenman, Maria Studievägledare 031-786 1782 maria.stenman@sprak.gu.se
Svensson Ekström, Martin Universitetslektor, Kinesiska 031-786 2913 martin.svensson.ekstrom@sprak.gu.se
Söderberg, Lena Utbildningsadministratör 031-786 4725 lena.soderberg@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se

Visar 51 - 100 av 117

Visar 51 - 60 av 2061

2019

Tumbuka prosody: Between tone and stress
Laura J. Downing
Theory and description in African Linguistics: Selected papers from the 47th Annual Conference on African Linguistics., Berlin, Language Science Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Familia, fronteras y colonialidad global en Hot sur, de Laura Restrepo
Fredrik Olsson
Édgar Cota Torres & Mayela Vallejos Ramírez (Eds.), Fronteras globales. Globalización, literatura y frontera: Una visión a las travesías globales. Colección New Borders / Nuevas Fronteras, Mexicali, University of Colorado Colorado Springs, Universidad Autónoma de Baja California, Editorial Artificios, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Gymnasieskolan är högskolans förmak
Erik Bohlin
TTELA, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Slaves for Pleasure: from the tenth to the twelfth centuries
Pernilla Myrne
Journal of Global Slavery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zombies lost in translation. The translation from English to Spanish of (de)humanizing pronouns
Linda Flores Ohlson
Revista de lingüística y lenguas aplicadas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corps certain et corps conducteur : construction du sens et des identités par le texte imprimé et la textualité numérique
Ugo Ruiz
Médiation et Information. La communication à l'épreuve du geste numérique / sous la direction de Pierluigi Basso Fossali, Marion Colas-Blaise, et Maria Giulia Dondero, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La memoria de la mal llamada ’Guerra del Fútbol”
Oscar García
Iberoamericana- Nordic Journal of Latin American and Caribbean Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-Assessment of Academic Vocabulary among Swedish Upper Secondary School Pupils
Fredrik Lindqvist, Anne Dragemark Oscarson
Pertanika Journals Social Sciences & Humanities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Archival Autofiction in Post-Dictatorship Argentina
Anna Forné
Life Writing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Traditional logic in Meiji-period Japan: the unity of the proposition
Lars Larm
Proceedings of the Modality Workshop, Kansai Gaidai University, Osaka, Japan, 5 -6 March 2019. Volume 15 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 60 av 2061

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?