Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk- och skrivutveckling
Christine Fredriksson, Christina Rosén
Skolverket/Lärportalen: Del 1 i Språksprångets modul 2 Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Étendue du vocabulaire et compréhension écrite – le français à l'université en Suède
Mårten Ramnäs
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prosodic restructuring in Somali nominals
Laura J. Downing, Morgan Nilsson
African linguistics across the disciplines: Selected papers from the 48th Annual Conference on African Linguistics , Berlin, Language Science Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Theodor Metochites i den yttersta tiden
Ragnar Hedlund, Samuel Rubenson, David Westberg, Helena Bodin, Ellen Söderblom Saarela et al.
Olof Heilo (ed.), Vägar till Bysans, Skellefteå, Norma, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zehnder., Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vägen till Europa. Berättandet om Medelhavet som färdväg och tröskel.
Linda Karlsson Hammarfelt, Erik Bohlin
Göteborg, Centrum för Europaforskning vid Göteborgs universitet, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Personer

Visar 1 - 50 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Urrutia, Alejandro Universitetslektor, spanska 031-786 5601 alejandro.urrutia@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Tickoo, Asha Universitetslektor, engelska 031-786 5012 asha.tickoo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand, Engelska 031-786 6791 catharina.wolcott@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Universitetslektor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare 031-786 4588 hilde.vandeput@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Legaspi, Jelaine Kommunikatör 031-786 2079 jelaine.legaspi@gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 117

Visar 21 - 30 av 2064

2019

La romanistique en Suède
Ingmar Söhrman
CILPR 2019, Copenhague Table ronde, 6 juillet 2019, Köpenhamn, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Några särdrag i polynesiska språk, ss. 113-117
Ingmar Söhrman
Kawauso: simmandes i språkströmmen. Festskrift till professor Yasuko Nagano-Madsen. /Misuzu Shimotori & Fusae Ivarsson (red.)/Artiklar på engelska, japanska och svenska.. , Göteborg, institutionen för språk och litteraturer, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

El valor temporal del pluscuamperfecto en las lenguas románicas desde una perspectiva tipológica, ss. 1311-1323
Ingmar Söhrman
Estudios lingüísticos, En homenaje a Emilio Ridruejo, 2 vols /Antonio Briz et al. (red.), Valencia, Universitat de València, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Elevrespons - elevers samarbete i skriftlig produktion
Christine Fredriksson
Skolverket/Lärportalen: Del 8 i Språksprångets modul 2: Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Att skriva i en digital miljö
Kent Fredholm, Christine Fredriksson
Skolverket/Lärportalen: Del 4 i Språksprångets modul 2 Skriftlig produktion och interaktion, Stockholm, Övrigt 2019
Övrigt

Lernerstrategien
Christine Fredriksson
Sprachen lehren / Jörg Roche (Hg.), Tübingen, Narr Francke Attempto Verlag GmbH + Co. KG, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Disentangling tone, intonation and register in selected Bantu tone languages
Laura J. Downing
Kawauso: Simmanden in Språkströmmen. Festskrift till professor Yasuko Nagano-Madsen / Misuzu Shimotori och Fusae Ivarsson (red.), Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Intersectional Tensions: the London Novels of Buchi Emecheta
Ronald Paul
Kawauso : simmandes i språkströmmen. Festskrift till Professor Yasuko Nagano-Madsen. Shimotori; Misuzu Ivarsson, Fusae (red.), Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Sweden, Migration, and the Emigrant Novels of Vilhelm Moberg
Ronald Paul
Socialism and democracy: the bulletin of the Research Group on Socialism and Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multiplying engagement: Visual-verbal intersemiosis in an online medical research article
Daniel Lees Fryer
Engagement in Professional Genres. Carmen Sancho Guinda (red.), Amsterdam, John Benjamins, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 2064

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?