Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Vokabulärundervisning i franska - då, nu och i framtiden
Christina Lindqvist, Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Poetry, Doctrine and Subjectivity in the Late Nineteenth-Century Catholic Press.
Andrea Castro
Tiempo Histórico, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Historische Rufnamen im Kontakt. Integration der altisländischen Pilgernamen auf der Reichenau in die mittelhochdeutsche Schreibsprache
Michelle Waldispühl
Luise Kempf, Damaris Nübling and Mirjam Schmuck, Linguistik der Eigennamen. (Linguistik – Impulse & Tendenzen, 88), Berlin/Munich/Boston, Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

"Erzählen von Zeitgenossenschaft" Internationale Konferenz vom 5. bis 7. Oktober 2017 in Göteborg
Anne Schumacher
Germanoslavica : Zeitschrift für germano-slawische Studien, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alternativ till aktivism
Magnus Pettersson Ängsal
Kvartal , Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Översättning som pedagogiskt verktyg
Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Vad säger (inte) en kursplan? En blick på utbildningen i franska från 1960-talet till idag.
Katharina Vajta
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Klassikerdominans eller populärlitteratur? Utgivning och reception av rysk skönlitteratur på svenska 1992–2016
Malin Podlevskikh Carlström
Översättningsvetenskap i praktiken: Om översättningar, översättare och översättande / Elin Svahn & Lova Meister (red.)., Stockholm, Morfem, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Översättningsvetenskaplig forskning inom romanska språk
Cecilia Alvstad, Elisabeth Bladh
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Spoken Corpora
Karin Aijmer
The Routledge Handbook of English Language and Digital Humanities / edited by Svenja Adolphs and Dawn Knight, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Berg, Anne Ekonomiadministratör 031-786 1817 anne.berg@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Andonova Granberg, Antoaneta Krastanova Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Tickoo, Asha Universitetslektor, engelska 031-786 5012 asha.tickoo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Ljung, Camilla Administrativ chef, inst 031-786 4692 camilla.ljung@hum.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand, Engelska 031-786 6791 catharina.wolcott@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Professor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Svensson, Helena Kommunikatör 031-786 1802 helena.svensson@sprak.gu.se
Wallin, Helena Utbildningsadministratör 031-786 1792 helena.wallin@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare 031-786 4588 hilde.vandeput@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 21 - 30 av 2195

2020

Short but sharp. A mini-version of a proficiency check-up.
Arne Olofsson
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Language and Ethnobotany
Karsten Legère
The Oxford Handbook of African Languages / edited by Rainer Vossen and Gerrit J. Dimmendaal., Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Inledning
Andreas Romeborn, Elisabeth Bladh
Romanistiken i Sverige : tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg , Göteborgs universitet, Acta Universitatis Gothoburgensis, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Franskämnet vid Göteborgs universitet under tidigt 1960-tal: några förgrundsgestalter, deras forskning och undervisning
Iah C E Hansen
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse. Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.), Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The Trials of the Intertextual: The Translation and Reception of Tatyana Tolstaya's Kys´ in Sweden and the United States
Malin Podlevskikh Carlström
Gothenburg , Department of Languages and Literatures, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2020
Doktorsavhandling

The Return Journey in Alison Bechdel's "Fun Home"
Houman Sadri
Journal of Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Den romanska litteraturforskningens utveckling och inriktning - med särskilt fokus på Göteborgs universitet
Elisabeth Tegelberg
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 2195

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?