Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Avslutning, med några reflektioner över dagens svenska romanistik
Andreas Romeborn
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg , Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Skönlitteratur som inbjudan, eller vad vill skönlitteratur oss?
Andrea Castro
Litteraturdidaktik – Språkämnen i samverkan. Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.), Natur & Kultur, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Italienskan vid Göteborgs högskola. En historik (1928-1954)
Ulla Åkerström
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, red. Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

”Le Consentement" – en i dubbel bemärkelse sensationell bok
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Short but sharp. A mini-version of a proficiency check-up.
Arne Olofsson
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Language and Ethnobotany
Karsten Legère
The Oxford Handbook of African Languages / edited by Rainer Vossen and Gerrit J. Dimmendaal., Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Inledning
Andreas Romeborn, Elisabeth Bladh
Romanistiken i Sverige : tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg , Göteborgs universitet, Acta Universitatis Gothoburgensis, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Köhlmyr, Pia Universitetslektor, Engelska, Excellent lärare 031-786 1913 pia.kohlmyr@sprak.gu.se
Langendorf, Catharina Utbildningsadministratör 031-786 4619 catharina.langendorf@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Linderborg, Otto Universitetslektor, antik grekiska otto.linderborg@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Professor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Ljung, Camilla Administrativ chef, inst 031-786 4692 camilla.ljung@hum.gu.se
Mo Welin, Anna Utbildningshandläggare 031-786 6220 anna.mo.welin@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska pernilla.myrne@sprak.gu.se
Nagano-Madsen, Yasuko Professor emerita, Japansk språkvetenskap 031-786 6680 yasuko.nagano-madsen@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Nilsson, Morgan Universitetslektor, Slaviska språk 031-786 1824 morgan.nilsson@sprak.gu.se
Nordeborg, Martin Universitetslektor, Ämne: japanska. Studierektor för franska, kinesiska, internationalisering 031-786 5259 martin.nordeborg@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Okamoto, Yuka Universitetsadjunkt, Japanska 031-786 5258 yuka.gustafsson-okamoto@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Persson, Solveig Utbildningsadministratör 031-786 4585 solveig.persson@sprak.gu.se
Pettersson, Michael Utbildningsadministratör 031-786 1980 michael.pettersson@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Platen, Petra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4595 petra.platen@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska 031-786 4620 elena.pollacchi@sprak.gu.se
Polsky, Svetlana Universitetslektor, Rysk litterutrvetenskap 031-786 4851 sveta.polsky@sprak.gu.se
Ramnäs, Mårten Universitetslektor, franska 031-786 4211 marten.ramnas@sprak.gu.se
Retsö, Jan Professor emeritus, arabiska jan.retso@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, Franska 031-786 4651 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Rosén, Thomas Universitetslektor, Ryska 031-786 5078 thomas.rosen@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1784 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Seljee, Malin Utbildningsadministratör 031-786 3561 malin.seljee@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Son, Thanh Vi Universitetslektor vi.thanh.son@sprak.gu.se
Svensson, Helena Kommunikatör 031-786 1802 helena.svensson@sprak.gu.se
Svensson Ekström, Martin Universitetslektor, Kinesiska 031-786 2913 martin.svensson.ekstrom@sprak.gu.se
Söderberg, Lena Utbildningsadministratör 031-786 4725 lena.soderberg@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor emeritus, romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Takasaki Ivarsson, Fusae Universitetslektor, Japanska 031-786 4590 fusae.takasaki.ivarsson@sprak.gu.se
Takolander, Nicole Ekonomiadministratör 031-786 4525 nicole.takolander@sprak.gu.se
Tickoo, Asha Universitetslektor, engelska 031-786 5012 asha.tickoo@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska 031-786 4592 matilde.tiozzo@sprak.gu.se

Visar 51 - 100 av 114

Visar 51 - 60 av 2177

2019

Akie
Karsten Legère, Christa König
Nijmegen, MPI/DoBeS, Övrigt 2019
Övrigt

Plant names from two Eastern Bantu languages, Vidunda and Kiswahili
Karsten Legère
Austrian Centre for Digital Humanities and Cultural Heritage. Austrian Academy of Sciences, Vienna, Austrian Academy of Sciences, Övrigt 2019
Övrigt

El valor temporal del pluscuamperfecto en las lenguas románicas desde una perspectiva tipológica
Ingmar Söhrman
Estudios lingüísticos, En homenaje a Emilio Ridruejo, 2 vols /Antonio Briz et al. (red.), Valencia, Publicacions de la Universitat de València, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Tabernacle and the Dating of P
Jan Retsö
Paradigm Change in Pentateuchal Research, ed. M. Armgardt, B. Kilchör, M. Zander (Beihefte zur Zeitschrift für Altorientalische und Biblische Rechtsgeschichte 22), Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Le texte des Acts des Apôtres dans Editio Critica Maior (ECM); meilleur ou pire que NA28(UBS5)?
Bengt Alexanderson
Storie e linguaggi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tommy Wasserman, Peter J. Gurry: A New Approach to Textual Criticism. An Introduction to the Coherence-Based Genealogical Method. Besprechung: Bengt Alexanderson
Bengt Alexanderson
Gnomon. Kritische Zeitschrift für die gesamte klassische Altertumswissenschaft, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

I Commentari sui Salmi di Teodoro di Mopsuestia e di Giuliano di Eclano
Bengt Alexanderson
Giuliano di Eclano e l'Hirpinia christiana. Giulia. III Convegno internazionale Mirabella Eclano 22-24 ottore 2015. Giuliano il biblista e l'agiografia irpina (secoli V-IX). Avellino 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Montée aux médias sur fond de scandale : Le cas de Soumission de Michel Houellebecq
Ugo Ruiz, Mette Tjell
Bergen Language and Lingustics Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 2177

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://sprak.gu.se/om/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsprak.gu.se%2Fenglish%2Fabout-the-department%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26pageNumber%3D2%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=6&selectedTab=3&pageNumber=2
Utskriftsdatum: 2020-05-26