Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The Zombie as a Pronoun. What Pronouns Are Used and Why?
Linda Flores Ohlson
Broken Mirrors representations of apocalypses and dystopias in popular culture / Joe Trotta, Petra Platen, Houman Sadri (eds.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

On story as values-framed construct
Asha Tickoo
RASK, International Journal of Language and Communication , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ya nos cayó el chahuistle: El cuento apocalíptico mexicano contemporáneo (1996-2016)
Gabriela Mercado Narváez
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Somaliska tvåspråkiga ordböcker i Norden: utbud och kvalitet
Morgan Nilsson
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 117

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Byström, Vivian Studievägledare 031-786 1802 vivian.bystrom@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetslektor, kinesiska rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdóttir Champion, Margrét Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 117

Visar 1951 - 1960 av 2080

2009

"Alles war wie wahr". Ulla Hahns großartiger Roman "Aufbruch"
Frank Thomas Grub
"Tageblatt" (Luxemburg), 21.09.2009, Recension 2009
Recension

Les Chiens de Prague. Sur la transposition des signes de l'étrangeté dans une adaptation théâtrale d'Abahn Sabana David
Eva Ahlstedt
Bulletin de la Société Marguerite Duras, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Une semaine en Corse
Iah Hansén
Fransklärarföreningens hemsida, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

(med Nils Hansson) Thomas Mann skrev gärna satir om läkekonsten
Edgar Platen
Läkartidningen , Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Phonetic realization of the accent in Shuri dialect
Yasuko Nagano-Madsen, Shigehisa Karimata
Ryukyuno Hougen (Ryukyu Dialect), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hermann Kant und Lothar Reher zum "Kaffee bei Familie A, B, C, D, E, F, G". Schweden-Bilder aus DDR-Sicht
Frank Thomas Grub
Autobiographisches Schreiben in der deutschsprachigen Gegenwartsliteratur. Band 3: Entwicklungen, Kontexte, Grenzgänge. Hrsg. von Michael Grote und Beatrice Sandberg. München: iudicium, 2009., Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Introduction
Mats Andrén, Ingmar Söhrman
Cultural Identities and National Borders, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Cultural Identities and National Borders
Mats Andrén, Thomas Lindkvist, Ingmar Söhrman, Katharina Vajta
Göteborg, University of Gothenburg, Samlingsverk 2009
Samlingsverk

Filologi och textkritik
Gunhild Vidén
Humanistportalen, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1951 - 1960 av 2080

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?