Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Vokabulärundervisning i franska - då, nu och i framtiden
Christina Lindqvist, Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Poetry, Doctrine and Subjectivity in the Late Nineteenth-Century Catholic Press.
Andrea Castro
Tiempo Histórico, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Historische Rufnamen im Kontakt. Integration der altisländischen Pilgernamen auf der Reichenau in die mittelhochdeutsche Schreibsprache
Michelle Waldispühl
Luise Kempf, Damaris Nübling and Mirjam Schmuck, Linguistik der Eigennamen. (Linguistik – Impulse & Tendenzen, 88), Berlin/Munich/Boston, Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

"Erzählen von Zeitgenossenschaft" Internationale Konferenz vom 5. bis 7. Oktober 2017 in Göteborg
Anne Schumacher
Germanoslavica : Zeitschrift für germano-slawische Studien, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alternativ till aktivism
Magnus Pettersson Ängsal
Kvartal , Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Översättning som pedagogiskt verktyg
Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Vad säger (inte) en kursplan? En blick på utbildningen i franska från 1960-talet till idag.
Katharina Vajta
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Klassikerdominans eller populärlitteratur? Utgivning och reception av rysk skönlitteratur på svenska 1992–2016
Malin Podlevskikh Carlström
Översättningsvetenskap i praktiken: Om översättningar, översättare och översättande / Elin Svahn & Lova Meister (red.)., Stockholm, Morfem, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Översättningsvetenskaplig forskning inom romanska språk
Cecilia Alvstad, Elisabeth Bladh
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Spoken Corpora
Karin Aijmer
The Routledge Handbook of English Language and Digital Humanities / edited by Svenja Adolphs and Dawn Knight, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Andonova Granberg, Antoaneta Krastanova Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Berg, Anne Ekonomiadministratör 031-786 1817 anne.berg@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Dom, Sebastian Postdoktor, Afrikanska språk sebastian.dom@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling Moding, Sara Universitetslektor, Latin sara.moding@sprak.gu.se
Filipovic, Zlatan Universitetslektor, engelska zlatan.filipovic@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Tyska 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Ämne: engelska. Studierektor för slaviska språk, spanska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, biträdande, Arabiska 031-786 1810 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildningsadministratör 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 3547 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Johansson, Mikael Universitetslektor, Ämne: antik grekiska. Studierektor för afrikanska språk, japanska, klassiska spr... 031-786 4904 mikael.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor, arabiska 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1782 malin.karlsson@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 2021 - 2030 av 2195

2009

Medieval Christian invocation inscriptions on sword blades
Anna Holst Blennow, Thomas Gregor Wagner, John Worley, Gunilla Beckholmen
Waffen und Kostümkunde, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De komma från nordost. Om skolkonkurrens och elevidentitet i ämnet svenska som andraspråk
Johannes Lunneblad, Maj Asplund Carlsson
Utbildning och Demokrati, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"A Prophet out of Gwalia": The Poetry of Idris Davies and Postcolonial Wales
Ronald Paul
Zeitschrift für Anglistik und Amerikanistik, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vidunda (G38) as an Endangered Language?
Karsten Legère
Selected Proceedings of the 37th Annual Conference on African Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Old English Nonoccurring Auxiliary
Göran Kjellmer
Studia Neophilologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

At forlade sekten. Afhoppernes bekendelser
Tetz Rooke
Passage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Don't get me wrong! Negation in argumentative writing by Swedish and British students and professional writers
Jennifer Herriman
Nordic Journal of English Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2021 - 2030 av 2195

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?