Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Katharina Vajta

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

Characters as fictional migrants: Atonement, adaptation and the screenplay process
Joakim Hermansson
Journal of Screenwriting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Latin i vår omvårld
Gunhild Vidén
Classica, Meddelanden från Svenska Klassikerförbundet, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Avslutning, med några reflektioner över dagens svenska romanistik
Andreas Romeborn
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse / Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh (red.)., Göteborg , Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Skönlitteratur som inbjudan, eller vad vill skönlitteratur oss?
Andrea Castro
Litteraturdidaktik – Språkämnen i samverkan. Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.), Natur & Kultur, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Italienskan vid Göteborgs högskola. En historik (1928-1954)
Ulla Åkerström
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, red. Andreas Romeborn & Elisabeth Bladh, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

”Le Consentement" – en i dubbel bemärkelse sensationell bok
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Short but sharp. A mini-version of a proficiency check-up.
Arne Olofsson
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Isaksson, Sarah Administrativ chef, inst sarah.isaksson@sprak.gu.se
Ljung, Camilla Administrativ chef, inst 031-786 4692 camilla.ljung@hum.gu.se
Backelin, Louise Doktorand, arabiska 031-786 1813 louise.backelin@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand, Arabiska mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand, romanska språk maria.forsman@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 1813 martin.hansen@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, engelska 031-786 4625 evelina.johansson@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand, antik grekiska 031-786 4592 jacob.jonsson@sprak.gu.se
Kore, Linnea Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand, Latin magnus.krook@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand, Humaniora med inriktning mot utbildningsvetenskap clare.lindstrom@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand, afrikanska språk lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Routledge, Laura Doktorand, Engelska 031-786 6791 laura.routledge@sprak.gu.se
Sadri, Houman Doktorand, Engelska 031-786 6556 houman.sadri@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand, tyska anne.schumacher@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska 031-786 4592 matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Tiozzo, Paulus Doktorand, Tyska paulus.tiozzo@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand, Engelska 031-786 6791 catharina.wolcott@sprak.gu.se
Moro, Katarina Ekonom katarina.moro@sprak.gu.se
Åberg, Åsa Ekonom 031-786 4593 asa.aberg@sprak.gu.se
Berg, Anne Ekonomiadministratör 031-786 1817 anne.berg@sprak.gu.se
Takolander, Nicole Ekonomiadministratör 031-786 4525 nicole.takolander@sprak.gu.se
Andonova Granberg, Antoaneta Krastanova Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Blennow, Anna Forskare 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskare, afrikanska språk 031-786 1786 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Nederländska 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Petzell, Malin Forskare, Viceprefekt 031-786 1947 malin.petzell@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Waldispühl, Michelle Gästforskare michelle.waldispuhl@sprak.gu.se
Svensson, Helena Kommunikatör 031-786 1802 helena.svensson@sprak.gu.se
Nyberg, Anna-Lena Personaladministratör 031-786 3454 anna-lena.nyberg@sprak.gu.se
Moncatar, Maria Teresa Personalhandläggare 031-786 4475 maria.moncatar@sprak.gu.se
Dom, Sebastian Postdoktor, Afrikanska språk sebastian.dom@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Castro, Andrea Professor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Forné, Anna Professor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Lindqvist, Christina Professor, Franska 031-786 6697 christina.lindqvist@sprak.gu.se
Olaussen, Maria Professor, Engelska 031-786 4587 maria.olaussen@sprak.gu.se
Platen, Edgar Professor, Tyska 031-786 4596 edgar.platen@sprak.gu.se
Rooke, Tetz Professor, Arabiska 031-786 4067 tetz.rooke@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Professor emerita, Forskare, tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Nagano-Madsen, Yasuko Professor emerita, Japansk språkvetenskap 031-786 6680 yasuko.nagano-madsen@sprak.gu.se
Vidén, Gunhild Professor emerita, latin gunhild.viden@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 114

Visar 21 - 30 av 2188

2020

Vad säger (inte) en kursplan? En blick på utbildningen i franska från 1960-talet till idag.
Katharina Vajta
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Den romanska litteraturforskningens utveckling och inriktning - med särskilt fokus på Göteborgs universitet
Elisabeth Tegelberg
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

An emergent English-mediated identity and a Chinese variety of WE
Asha Tickoo
Pragmatics and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vokabulärundervisning i franska - då, nu och i framtiden
Christina Lindqvist, Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Översättning som pedagogiskt verktyg
Mårten Ramnäs
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Översättningsvetenskaplig forskning inom romanska språk
Cecilia Alvstad, Elisabeth Bladh
Romanistiken i Sverige. Tradition och förnyelse, Göteborg, Kriterium, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

That's absolutely fine: an investigation of 'absolutely' in the spoken BNC2014
Karin Aijmer
Corpora and the changing society : studies in the evolution of English / edited by P. Rautionaho, Nurmi, Aa and J. Klemola, Amsterdam/Philadelphia, John Benjamins, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Att skriva individuellt, i par och i grupp
Christina Lindqvist, Ylva Falk
Skolverket, Lärportalen Modul Skriftlig produktion och interaktion, Övrigt 2020
Övrigt

Identity beyond death: messages and meanings in Alsatian cemeteries
Katharina Vajta
Mortality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 2188

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2018-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?