Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entre hormigas y otros seres / Among Ants and Other Beings
Oscar García
Puntos de fuga, prosa salvadoreña contemporánea / Vanishing Points, Contemporary Salvadoran Prose, San Salvador, Kalina, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Cross-Disciplinary Survey of Beliefs about Human Nature, Culture, and Science
Joseph Carroll, John A. Johnson, Catherine Salmon, Jens Kjeldgaard-Christiansen, Mathias Clasen et al.
Evolutionary Studies in Imaginative Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contrastive analysis of discourse-pragmatic aspects of linguistic genres
Karin Aijmer, Diana Lewis
Cham, Switzerland, Springer International Publishing, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Några egenheter i arabisk standardspråksideologi
Andreas Hallberg
Vetenskapssocieten i Lund. Årsbok 2017., Lund, Vetenskapssocieteten i Lund, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

An Unnoticed Gloss in Boethius, Institutio arithmetica II, 54
Erik Bohlin
Latomus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contact-induced language alternation in Tanzanian Ngoni – an empirical study of frequency and patterns
Tove Rosendal, Gastor Mapunda
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karin Boye e il gioco della morte
Enrico Tiozzo
Crisi / Karin Boye ; traduzione e introduzione di Enrico Tiozzo, Rom, Aracne, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Ryan, Barry Doktorand, Engelska barry.ryan@sprak.gu.se
Kutrowski Valente, Benjamin Doktorand, Slaviska språk, fornkyrkoslaviska benjamin.valente@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska elena.pollacchi@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor helene.kammensjo@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand catharina.wolcott@sprak.gu.se
Jonsson, Jacob Doktorand jacob.jonsson@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand maria.forsman@sprak.gu.se
Krook, Magnus Doktorand magnus.krook@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand clare.lindstrom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand evelina.johansson@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Schumacher, Anne Doktorand anne.schumacher@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadj, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Ehrling, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Menke, André Utbildnings adm 031-786 1773 andre.menke@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Nordlund, Marcus Professor, Engelsk litteratur, speciellt Shakespeare och litteraturteori 031-786 1779 marcus.nordlund@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, biträdande, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk 031-786 1780 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 1782 karin.wester@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska 031-786 1783 pernilla.myrne@sprak.gu.se
Paul, Ronald Professor, Engelsk arbetarlitteratur 031-786 1784 ronald.paul@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Mercado, Gabriela Doktorand, Spanska 031-786 1786 gabriela.mercado@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Salmgren, Stiina Personalhandläggare 031-786 1791 stiina.salmgren@sprak.gu.se
Petrén, Gunilla Utbildnings adm 031-786 1792 gunilla.petren@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor, Romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadj, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1795 malin.karlsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, biträdande, Franska 031-786 1797 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 1 - 10 av 1677

2018

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Entre hormigas y otros seres / Among Ants and Other Beings
Oscar García
Puntos de fuga, prosa salvadoreña contemporánea / Vanishing Points, Contemporary Salvadoran Prose, San Salvador, Kalina, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Cross-Disciplinary Survey of Beliefs about Human Nature, Culture, and Science
Joseph Carroll, John A. Johnson, Catherine Salmon, Jens Kjeldgaard-Christiansen, Mathias Clasen et al.
Evolutionary Studies in Imaginative Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contrastive analysis of discourse-pragmatic aspects of linguistic genres
Karin Aijmer, Diana Lewis
Cham, Switzerland, Springer International Publishing, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Några egenheter i arabisk standardspråksideologi
Andreas Hallberg
Vetenskapssocieten i Lund. Årsbok 2017., Lund, Vetenskapssocieteten i Lund, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

An Unnoticed Gloss in Boethius, Institutio arithmetica II, 54
Erik Bohlin
Latomus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contact-induced language alternation in Tanzanian Ngoni – an empirical study of frequency and patterns
Tove Rosendal, Gastor Mapunda
International Journal of Multilingualism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karin Boye e il gioco della morte
Enrico Tiozzo
Crisi / Karin Boye ; traduzione e introduzione di Enrico Tiozzo, Rom, Aracne, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1677

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?