Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contemporary issues in research on multilingualism
Christina Lindqvist, Ylva Falk, Josefin Lindgren
International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction: Contemporary issues in research on multilingualism
Christina Lindqvist, Ylva Falk, Josefin Lindgren
International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Först på bollen var Socialdemokraterna." Om fotbollsmetaforer i allmänspråket
Gunnar Bergh, Sölve Ohlander
Svenskans beskrivning, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Intetsägande svada i svaret från Göteborgs stift
Mikael Johansson
Kyrkans tidning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Paul Enoksson, 1923-2015
Ulla Åkerström
Svenskt översättarlexikon [Elektronisk resurs] / redaktör: Lars Kleberg, Huddinge , Södertörns högskola, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

The Oxford English Dictionary
Arne Olofsson
Lexikon över lexikon. Insikt och handling 25, Hans Larsson Samfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Literary appreciation: a biocultural view.
Marcus Nordlund
Contesting environmental imaginaries : nature and counternature in a time of global change / ed. Steven Hartman, Boston and Leiden, Brill, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Amor e cultura.
Marcus Nordlund
RBSE Revista Brasileira de Sociologia da Emoção, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oraciones completivas de sustantivo en español y portugués: ¿infinitivo u oración finita?
Anton Granvik
Cuadernos de Lingüística de El Colegio de México, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare hilde.vandeput@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Ryan, Barry Doktorand, Engelska barry.ryan@sprak.gu.se
Kutrowski Valente, Benjamin Doktorand, Slaviska språk, fornkyrkoslaviska benjamin.valente@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Gomez, Leticia Doktorand, Spanska leticia.gomez@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk eva-marie.strom@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadj, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin, Ämnessam... 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Ehrling, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Dollinger, Stefan Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1773 stefan.dollinger@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Nordlund, Marcus Universitetslektor, Engelsk litteratur, speciellt Shakespeare och litteraturteori 031-786 1779 marcus.nordlund@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, biträdande, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 1782 karin.wester@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska, Forskare, lärare i arabiska 031-786 1783 pernilla.myrne@sprak.gu.se
Paul, Ronald Professor, Engelsk arbetarlitteratur 031-786 1784 ronald.paul@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Mercado, Gabriela Doktorand, Spanska 031-786 1786 gabriela.mercado@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Olofsson, Marie Administrativ chef, Personalärenden 031-786 1791 marie.olofsson@sprak.gu.se
Petrén, Gunilla Utbildnings adm, Tentamensadministration 031-786 1792 gunilla.petren@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor, Romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadj, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, biträdande, Franska 031-786 1797 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Nielsen, Helle Lykke Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 helle.lykke.nielsen@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadj, Japanska 031-786 1810 yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildnings adm, Studierektor 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se
Back, Katharina Ekonomi-/​löneadministratör 031-786 1817 katharina.back@sprak.gu.se
Karlsson, Britt-Marie Universitetslektor, Franska 031-786 1819 britt-marie.karlsson@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 1 - 10 av 1628

2018

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

"Först på bollen var Socialdemokraterna." Om fotbollsmetaforer i allmänspråket
Gunnar Bergh, Sölve Ohlander
Svenskans beskrivning, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Intetsägande svada i svaret från Göteborgs stift
Mikael Johansson
Kyrkans tidning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Paul Enoksson, 1923-2015
Ulla Åkerström
Svenskt översättarlexikon [Elektronisk resurs] / redaktör: Lars Kleberg, Huddinge , Södertörns högskola, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

The Oxford English Dictionary
Arne Olofsson
Lexikon över lexikon. Insikt och handling 25, Hans Larsson Samfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Literary appreciation: a biocultural view.
Marcus Nordlund
Contesting environmental imaginaries : nature and counternature in a time of global change / ed. Steven Hartman, Boston and Leiden, Brill, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Amor e cultura.
Marcus Nordlund
RBSE Revista Brasileira de Sociologia da Emoção, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oraciones completivas de sustantivo en español y portugués: ¿infinitivo u oración finita?
Anton Granvik
Cuadernos de Lingüística de El Colegio de México, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Från Hammarkullen till Manhattan: en ballad om öst och väst i arabisk litteratur
Tetz Rooke
Öst är väst och väst är öst - en vänbok till Henry Diab, Lund, Portlak, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1628

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?