Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Jariya's prospects in Abbasid Baghdad
Pernilla Myrne
Concubines and Courtesans: Women and Slavery in Islamic History, ed. Matthew Gordon, Kathryn Hain, New York, NY, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ordvitsar om Sverigedemokraterna. En lingvistisk analys av språklig normavvikelse och politisk motståndskultur
Magnus Pettersson Ängsal
Språk och norm. Language and norms. Rapport från ASLA:s symposium, Uppsala universitet 21–22 april 2016. Red. Saga Bendegard, Ulla Melander Marttala & Maria Westman, s. 187-196, Uppsala, Association suédoise de linguistique appliquée, ASLA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Vad är ett andraspråk, egentligen?
Christina Lindqvist, Ylva Falk
Språk och norm. Rapport från ASLA:s symposium, Uppsala universitet 21–22 april 2016, s. 71-77. (ASLA:s skriftserie nr 26.) Uppsala 2017., Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

History, art and shame in von Donnersmarck's the Lives of Others
Hans Löfgren
Moderna Sprak, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An Unnoticed Gloss in Boethius, Institutio arithmetica II, 54
Erik Bohlin
Latomus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Building of a Narrative : The Ver Sacrum Ritual
Karin Westin Tikkanen
Mnemosyne , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identity Construction and Norms of Practice among Bilingual Ngoni in Rural Tanzania.
Tove Rosendal
Language Matters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson.2@gu.se
Pollacchi, Elena Universitetslektor, kinesiska elena.pollacchi@sprak.gu.se
Wolcott, Catharina Doktorand catharina.wolcott@sprak.gu.se
Lindström, Clare Doktorand clare.lindstrom@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand evelina.johansson@sprak.gu.se
Ngwasi, Lengson Doktorand lengson.paul.ngwasi@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadjunkt, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Moding, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Menke, André Utbildnings adm 031-786 1773 andre.menke@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Nordlund, Marcus Professor, Engelsk litteratur, speciellt Shakespeare och litteraturteori 031-786 1779 marcus.nordlund@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, biträdande, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk 031-786 1780 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 1782 karin.wester@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska 031-786 1783 pernilla.myrne@sprak.gu.se
Paul, Ronald Professor, Engelsk arbetarlitteratur 031-786 1784 ronald.paul@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Mercado, Gabriela Doktorand, Spanska 031-786 1786 gabriela.mercado@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Salmgren, Stiina Personalhandläggare 031-786 1791 stiina.salmgren@sprak.gu.se
Petrén, Gunilla Utbildnings adm 031-786 1792 gunilla.petren@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor, Romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1795 malin.karlsson.2@gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, biträdande, Franska 031-786 1797 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Kammensjö, Helene Universitetslektor 031-786 1805 helene.kammensjo@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Ruiz, Ugo Universitetslektor, franska 031-786 1809 ugo.ruiz@sprak.gu.se
Alkabbani, Yousef Assistent 031-786 1809 yousef.al.kabbani@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadjunkt, Japanska 031-786 1810 yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildnings adm, Studierektor 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 133

Visar 1 - 10 av 1714

2018

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

A Jariya's prospects in Abbasid Baghdad
Pernilla Myrne
Concubines and Courtesans: Women and Slavery in Islamic History, ed. Matthew Gordon, Kathryn Hain, New York, NY, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ordvitsar om Sverigedemokraterna. En lingvistisk analys av språklig normavvikelse och politisk motståndskultur
Magnus Pettersson Ängsal
Språk och norm. Language and norms. Rapport från ASLA:s symposium, Uppsala universitet 21–22 april 2016. Red. Saga Bendegard, Ulla Melander Marttala & Maria Westman, s. 187-196, Uppsala, Association suédoise de linguistique appliquée, ASLA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Vad är ett andraspråk, egentligen?
Christina Lindqvist, Ylva Falk
Språk och norm. Rapport från ASLA:s symposium, Uppsala universitet 21–22 april 2016, s. 71-77. (ASLA:s skriftserie nr 26.) Uppsala 2017., Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

History, art and shame in von Donnersmarck's the Lives of Others
Hans Löfgren
Moderna Sprak, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An Unnoticed Gloss in Boethius, Institutio arithmetica II, 54
Erik Bohlin
Latomus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Building of a Narrative : The Ver Sacrum Ritual
Karin Westin Tikkanen
Mnemosyne , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identity Construction and Norms of Practice among Bilingual Ngoni in Rural Tanzania.
Tove Rosendal
Language Matters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1714

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-11-17
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?