Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

”Gravestones speak – but in which language? Epitaphs as mirrors of language shifts and identities in Alsace.”
Katharina Vajta
Journal of Multilingual and Multicultural Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Loan translations versus direct loans: The impact of English on European football lexis
Gunnar Bergh, Sölve Ohlander
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inbördeskrig och förföljelse: Historien ur ett mikroperspektiv
Gunhild Vidén
Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg, Årsbok 2016, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Topic-Marking Prepositions in Spanish: Contrasting Corpus and Questionnaire Data in the Analysis of Prepositional Synonymy
Anton Granvik
Empirical Approaches to Cognitive Linguistics / edited by Milla Luodonpää-Manni, Esa Penttilä, Johanna Viimaranta , Newcastle upon Tyne, Cambridge Scholars Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Quelques réflexions sur la France d'aujourd'hui à la lumière de quelques livres récents
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

What the giant tells us about agreeing post-verbal subjects in Xhosa
Eva-Marie Bloom Ström
Stellenbosch Papers in Linguistics Plus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amor e cultura.
Marcus Nordlund
RBSE Revista Brasileira de Sociologia da Emoção, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Il teorema giudiziario
Enrico Tiozzo
Storia in Rete, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 130

Namn Titel Telefon E-post
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Vandeput, Hilde Studievägledare hilde.vandeput@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Ryan, Barry Doktorand, Engelska barry.ryan@sprak.gu.se
Kutrowski Valente, Benjamin Doktorand, Slaviska språk, fornkyrkoslaviska benjamin.valente@sprak.gu.se
Tiozzo, Matilde Doktorand, Franska matilde.tiozzo@sprak.gu.se
Gomez, Leticia Doktorand, Spanska leticia.gomez@sprak.gu.se
Mashkouri, Nick Personaladministratör nick.mashkouri@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk eva-marie.strom@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare malin.karlsson@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Trotta, Joseph Universitetslektor, Engelska 031-786 1477 joe.trotta@sprak.gu.se
Nordin, Andreas Universitetsadj, Engelska: Grammatik, fonetik, semantik, ordbildning, språkhistoria. Latin 031-786 1767 andreas.nordin@sprak.gu.se
Ehrling, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Mondor, Monika Universitetslektor, Engelska 031-786 1772 monika.mondor@sprak.gu.se
Dollinger, Stefan Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1773 stefan.dollinger@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Järlehed, Johan Universitetslektor, Spanska 031-786 1777 johan.jarlehed@sprak.gu.se
Tjell, Mette Utbildningshandläggare 031-786 1778 mette.tjell@sprak.gu.se
Nordlund, Marcus Universitetslektor, Engelsk litteratur, speciellt Shakespeare och litteraturteori 031-786 1779 marcus.nordlund@sprak.gu.se
Karlsson Hammarfelt, Linda Universitetslektor, biträdande, Tyska 031-786 1780 linda.karlsson.hammarfelt@sprak.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 1782 karin.wester@sprak.gu.se
Myrne, Pernilla Universitetslektor, Arabiska 031-786 1783 pernilla.myrne@sprak.gu.se
Paul, Ronald Professor, Engelsk arbetarlitteratur 031-786 1784 ronald.paul@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Mercado, Gabriela Doktorand, Spanska 031-786 1786 gabriela.mercado@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Olofsson, Marie Administrativ chef 031-786 1791 marie.olofsson@sprak.gu.se
Petrén, Gunilla Utbildnings adm 031-786 1792 gunilla.petren@sprak.gu.se
Söhrman, Ingmar Professor, Romanska språk 031-786 1793 ingmar.sohrman@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadj, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Karlsson, Malin Studievägledare 031-786 1795 malin.karlsson@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Romeborn, Andreas Universitetslektor, biträdande, Franska 031-786 1797 andreas.romeborn@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Mindedal, Helena Studievägledare 031-786 1802 helena.mindedal@sprak.gu.se
Nielsen, Helle Lykke Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 helle.lykke.nielsen@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Undeby, Ann-Christin Studievägledare 031-786 1808 ann-christin.undeby@sprak.gu.se
Shimizu, Yukiko Universitetsadj, Japanska 031-786 1810 yukiko.shimizu@sprak.gu.se
Shimotori, Misuzu Universitetslektor, japanska 031-786 1810 misuzu.shimotori@sprak.gu.se
Åkerström, Ulla Utbildnings adm, Studierektor 031-786 1812 ulla.akerstrom@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Rosendal, Tove Forskare, Afrikanska språk 031-786 1814 tove.rosendal@sprak.gu.se
Larm, Lars Universitetslektor, Japanska 031-786 1816 lars.larm@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 130

Visar 1 - 10 av 1644

2018

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

”Gravestones speak – but in which language? Epitaphs as mirrors of language shifts and identities in Alsace.”
Katharina Vajta
Journal of Multilingual and Multicultural Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Loan translations versus direct loans: The impact of English on European football lexis
Gunnar Bergh, Sölve Ohlander
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inbördeskrig och förföljelse: Historien ur ett mikroperspektiv
Gunhild Vidén
Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg, Årsbok 2016, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Topic-Marking Prepositions in Spanish: Contrasting Corpus and Questionnaire Data in the Analysis of Prepositional Synonymy
Anton Granvik
Empirical Approaches to Cognitive Linguistics / edited by Milla Luodonpää-Manni, Esa Penttilä, Johanna Viimaranta , Newcastle upon Tyne, Cambridge Scholars Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Quelques réflexions sur la France d'aujourd'hui à la lumière de quelques livres récents
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

What the giant tells us about agreeing post-verbal subjects in Xhosa
Eva-Marie Bloom Ström
Stellenbosch Papers in Linguistics Plus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amor e cultura.
Marcus Nordlund
RBSE Revista Brasileira de Sociologia da Emoção, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Il teorema giudiziario
Enrico Tiozzo
Storia in Rete, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1644

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?