Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Building of a Narrative : The Ver Sacrum Ritual
Karin Westin Tikkanen
Mnemosyne , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identity Construction and Norms of Practice among Bilingual Ngoni in Rural Tanzania.
Tove Rosendal
Language Matters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skammen
Andreas Hallberg
Glänta, Övrigt 2017
Övrigt

Intetsägande svada i svaret från Göteborgs stift
Mikael Johansson
Kyrkans tidning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Intervju med Pia Köhlmyr - "excellent lärare" och entusiastisk lärarutbildare
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Rapport från konferensen "Romanska språk i Sverige - tradition och förnyelse"
Elisabeth Tegelberg
Lingua, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 133

Namn Titel Telefon E-post
Alkabbani, Yousef Assistent 031-786 1809 yousef.al.kabbani@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Forskare, Professor i tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Axelsson, Karin Postdoktor, Engelsk språkvetenskap 031-786 4651 karin.axelsson@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Rut Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk 031-786 1780 eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska 031-786 4625 mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Viceprefekt 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dalhoumi, Mariam Doktorand 031-786 4592 mariam.dalhoumi@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Fernández Incógnito, Maria Ester Doktorand, spanska 031-786 1921 ester.fernandez@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Foresti, Alvaro Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 5269 alvaro.foresti@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Forsman, Maria Doktorand 031-786 4592 maria.forsman@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor, Engelsk språkvetenskap 031-786 4651 anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Studierektor 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Kinesiska, sinologi 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Engelska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdotter, Linnéa Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Gunnarsdottir Champi, Margret Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 6514 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Personaladministratör 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildnings adm 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se
Jobring, Nils Utbildningshandläggare 031-786 6220 nils.jobring@sprak.gu.se
Johansson, Evelina Doktorand evelina.johansson@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 133

Visar 41 - 50 av 1697

2017

Tag questions in Spoken BNC2014 Early Access Subset
Karin Axelsson
ICAME 38, Prague, 24–28 May 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Spoken BNC2014 EAS vs. the demographic part of the BNC: What can a study on tag questions tell us?
Karin Axelsson
Corpus Linguistics International Conference 2017, Birmingham 24–28 July 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Questions and responses in fiction texts in English and Swedish
Karin Axelsson
ICAME 38 pre-conference workshop: "Corpora et comparatio linguarum: Textual and contextual perspectives", Prague 24 May 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What the giant tells us about agreeing post-verbal subjects in Xhosa
Eva-Marie Bloom Ström
Stellenbosch Papers in Linguistics Plus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La "prima volta" delle donne nelle monarchie scandinave
Ulla Åkerström
Dalla Monarchia alla Repubblica (1944-1948), Aa.Vv., a cura di Aldo A. Mola, Roma, BastogiLibri, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

La transizione istituzionale nelle valutazioni degli ambasciatori scandinavi in Italia
Enrico Tiozzo
Aa. Vv. Dalla Monarchia alla Repubblica (1944-1948) a cura di Aldo A. Mola, Rom, BastogiLibri, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Karin Boye e gli anni di "Astarte"
Enrico Tiozzo
Karin Boye, "Astarte", Rom, Aracne editrice, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Frankrike och Algeriet - oupplösliga band och olösliga konflikter
Elisabeth Tegelberg
Tidningen Kulturen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

"Histoire de la violence" - en historia om våld och våldtäkt
Elisabeth Tegelberg
Tidningen Kulturen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 41 - 50 av 1697

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-11-17
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?