Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contemporary issues in research on multilingualism
Christina Lindqvist, Ylva Falk, Josefin Lindgren
International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction: Contemporary issues in research on multilingualism
Christina Lindqvist, Ylva Falk, Josefin Lindgren
International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Först på bollen var Socialdemokraterna." Om fotbollsmetaforer i allmänspråket
Gunnar Bergh, Sölve Ohlander
Svenskans beskrivning, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Intetsägande svada i svaret från Göteborgs stift
Mikael Johansson
Kyrkans tidning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Paul Enoksson, 1923-2015
Ulla Åkerström
Svenskt översättarlexikon [Elektronisk resurs] / redaktör: Lars Kleberg, Huddinge , Södertörns högskola, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

The Oxford English Dictionary
Arne Olofsson
Lexikon över lexikon. Insikt och handling 25, Hans Larsson Samfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Literary appreciation: a biocultural view.
Marcus Nordlund
Contesting environmental imaginaries : nature and counternature in a time of global change / ed. Steven Hartman, Boston and Leiden, Brill, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Amor e cultura.
Marcus Nordlund
RBSE Revista Brasileira de Sociologia da Emoção, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oraciones completivas de sustantivo en español y portugués: ¿infinitivo u oración finita?
Anton Granvik
Cuadernos de Lingüística de El Colegio de México, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Andersen, Christiane Forskare, Professor i tysk språkvetenskap, lärare 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Axelsson, Karin Postdoktor, Engelsk språkvetenskap 031-786 4651 karin.axelsson@sprak.gu.se
Back, Katharina Ekonomi-/​löneadministratör 031-786 1817 katharina.back@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bernander, Rasmus Doktorand, Afrikanska språk 031-786 4477 rasmus.bernander@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska, Undervisning 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Viceprefekt 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dollinger, Stefan Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1773 stefan.dollinger@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk, Forskare, lärare i afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Eng, Therese Universitetsadjunkt 031-786 4620 therese.eng@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetsadjunkt, kinesiska 031-786 4620 rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Fernández Incógnito, Maria Ester Doktorand, spanska 031-786 1921 ester.fernandez@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Foresti, Alvaro Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 5269 alvaro.foresti@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Studierektor 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Kinesiska, sinologi 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Engelska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Gomez, Leticia Doktorand, Spanska leticia.gomez@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdotter, Linnéa Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Gunnarsdottir Champi, Margret Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 6514 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Universitetslektor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska, Forskning och undervisning i ämnet Grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Personaladministratör, Rekrytering, förordnanden, disputationsadministration 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildnings adm, Utbildningsadministration 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 41 - 50 av 1628

2016

Somali gender polarity revisited
Morgan Nilsson
Payne, Doris L. & Pacchiarotti, Sara & Bosire, Mokaya (eds.), Diversity in African languages: Selected papers from the 46th Annual Conference on African Linguistics, Oregon, March 26-28, 2015., Berlin, Language Science Press, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Intonation in Chichewa and Tumbuka
Laura J. Downing
Intonation in African Tone Languages / ed. by Laura J. Downing and Annie Rialland, Berlin, Mouton de Gruyter, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

On the regrettable dichotomy between philology and linguistics: historical lexicography and historical linguistics as test cases
Stefan Dollinger
Studies in the History of English VII: Generalizing vs. Particularizing Methodologies in Historical Linguistic Analysis / ed. by Don Chapman, Colette Moore, Miranda Wilcox, Berlin, Mouton de Gruyter, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Il mister x della squadraccia di Dumini
Enrico Tiozzo
Storia in Rete, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

On the Argument Structure of Raising-to-Subject with Passive Predicates in Swedish
Rickard Ramhöj
Proceedings of the Joint 2016 Conference on Head-driven Phrase Structure Grammar and Lexical Functional Grammar. Warsaw, Poland July 25–29, 2016. Doug Arnold, Miriam Butt, Berthold Crysmann, Tracy Holloway King, Stefan Müller (Editors)., Stanford, CA, CSLI Publications, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Visar 41 - 50 av 1628

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?