Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för språk och litteraturer

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för språk och litteraturer
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sprak.gu.se
Epost: spl@sprak.gu.se

Prefekt: Gunnar Bergh

Om enheten

Våra forskningsområden:

  • Språk, litteratur och kulturalitet
  • Språk i samhällskontext
  • Språkliga strukturer
  • Språk och förmedling
  • Språk och lärande

Läs mer om våra områden: http://sprak.gu.se/forskning/forskningsomraden

Nedan anges de publiceringsområden som genereras via de data som har lagts in i databasen Göteborgs Universitets Publikationer (GUP).

Senaste publikationer

The grammaticalization of kotok into a negative marker in Manda (Bantu N.11)
Rasmus Bernander
Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La "prima volta" delle donne nelle monarchie scandinave
Ulla Åkerström
Dalla Monarchia alla Repubblica (1944-1948), Aa.Vv., a cura di Aldo A. Mola, Roma, BastogiLibri, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

La transizione istituzionale nelle valutazioni degli ambasciatori scandinavi in Italia
Enrico Tiozzo
Aa. Vv. Dalla Monarchia alla Repubblica (1944-1948) a cura di Aldo A. Mola, Rom, BastogiLibri, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Karin Boye e gli anni di "Astarte"
Enrico Tiozzo
Karin Boye, "Astarte", Rom, Aracne editrice, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Frankrike och Algeriet - oupplösliga band och olösliga konflikter
Elisabeth Tegelberg
Tidningen Kulturen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

"Histoire de la violence" - en historia om våld och våldtäkt
Elisabeth Tegelberg
Tidningen Kulturen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Goths as a Legitimizing Symbol in Medieval Spain
Ingmar Söhrman
Romance Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sprache als Problem und Lösung. Eine Diskursanalyse zu sprachkritischen Aussagen in autobiographischen Texten zur Roten Armee Fraktion
Magnus Pettersson Ängsal
Göteborger Arbeitspapiere zur Sprachwissenschaft / Gothenburg Working Papers on German Linguistics, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Från Hammarkullen till Manhattan: en ballad om öst och väst i arabisk litteratur
Tetz Rooke
Öst är väst och väst är öst - en vänbok till Henry Diab / Kerstin Eksell (red.), Lund, Portlak, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Alkabbani, Yousef Assistent yousef.al.kabbani@sprak.gu.se
Andersen, Christiane Forskare, Professor i tysk språkvetenskap 031-786 4363 christiane.andersen@sprak.gu.se
Andersson, Annika Webbredaktör 031-786 1776 annika.andersson@sprak.gu.se
Avril, Chloe Universitetslektor, Engelsk litteraturvetenskap 031-786 4594 chloe.avril@sprak.gu.se
Axelsson, Eva-Lena Studievägledare 031-786 1795 eva-lena.axelsson@sprak.gu.se
Axelsson, Karin Postdoktor, Engelsk språkvetenskap 031-786 4651 karin.axelsson@sprak.gu.se
Barretta, Iginia Doktorand, Tyska 031-786 6791 iginia.barretta@sprak.gu.se
Bell, Wade Doktorand, Engelska 031-786 4622 wade.bell@sprak.gu.se
Bergh, Gunnar Professor, Prefekt 031-786 1788 gunnar.bergh@sprak.gu.se
Bernander, Rasmus Doktorand, Afrikanska språk 031-786 4477 rasmus.bernander@sprak.gu.se
Bladh, Elisabeth Universitetslektor, Franska 031-786 4915 elisabeth.bladh@sprak.gu.se
Blennow, Anna Universitetslektor, Latin 031-786 1769 anna.blennow@sprak.gu.se
Blomqvist, Elliot Doktorand, Engelska 031-786 1839 rut.elliot.blomqvist@sprak.gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Forskarassistent, afrikanska språk eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bohlin, Erik Universitetslektor, biträdande, Latin 031-786 1797 erik.bohlin@sprak.gu.se
Bruncevic, Mersiha Doktorand, franska mersiha.bruncevic@sprak.gu.se
Carlson, Jacob Universitetslektor, Franska 031-786 1823 jacob.carlson@sprak.gu.se
Castro, Andrea Universitetslektor, Spanska 031-786 1799 andrea.castro@sprak.gu.se
Coussé, Evie Forskare, Viceprefekt 031-786 4589 evie.cousse@sprak.gu.se
Dollinger, Stefan Professor, Engelsk språkvetenskap 031-786 1773 stefan.dollinger@sprak.gu.se
Downing, Laura Professor, Afrikanska språk 031-786 5263 laura.downing@sprak.gu.se
Ehrling, Sara Universitetslektor, Latin 031-786 1769 sara.ehrling@sprak.gu.se
Eriksson, Rebecka Universitetsadjunkt, kinesiska 031-786 4620 rebecka.eriksson@sprak.gu.se
Fernández Incógnito, Maria Ester Doktorand, spanska 031-786 1921 ester.fernandez@sprak.gu.se
Flores Ohlson, Linda Universitetslektor, Spanska 031-786 1821 linda.flores@sprak.gu.se
Foresti, Alvaro Universitetsadjunkt, Spanska 031-786 5269 alvaro.foresti@sprak.gu.se
Forné, Anna Universitetslektor, Spanska 031-786 1160 anna.forne@sprak.gu.se
Fredriksson, Anna-Lena Universitetslektor anna-lena.fredriksson@sprak.gu.se
Fredriksson, Christine Universitetslektor, Studierektor 031-786 5817 christine.fredriksson@sprak.gu.se
Fällman, Fredrik Universitetslektor, Kinesiska, sinologi 031-786 4621 fredrik.fallman@sprak.gu.se
Garcia, Oscar Universitetslektor, Spanska 031-786 5601 oscar.garcia@sprak.gu.se
Garcia Yeste, Miguel Universitetslektor, Engelska 031-786 3779 miguel.garcia@sprak.gu.se
García Nespereira, Sofía Doktorand, Spanska 031-786 1786 sofia.garcia.nespereira@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Forskare, Universitetslektor, Fornkyrkoslaviska, slaviska språk 031-786 1826 antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granberg, Antoaneta Universitetslektor antoaneta.granberg@sprak.gu.se
Granvik, Anton Universitetslektor, Spanska 031-786 4819 anton.granvik@sprak.gu.se
Gunnarsdotter, Linnéa Doktorand, Franska 031-786 1839 linnea.gunnarsdotter@sprak.gu.se
Gunnarsdottir Champi, Margret Universitetslektor, Engelska 031-786 5275 margret.gunnarsdottir.champion@sprak.gu.se
Hallberg, Andreas Universitetslektor, Arabiska 031-786 1805 andreas.hallberg@sprak.gu.se
Hansen, Martin Doktorand, Tyska 031-786 6514 martin.hansen@sprak.gu.se
Hellström, Martin Professor, Tyska martin.hellstrom@sprak.gu.se
Hentea, Marius Professor, Engelska 031-786 5288 marius.hentea@sprak.gu.se
Hermansson, Joakim Doktorand, Engelska 031-786 1813 joakim.hermansson@sprak.gu.se
Hove Ullestad, Iril Doktorand, Slaviska språk 031-786 6556 iril.hove.ullestad@sprak.gu.se
Hu, Guohua Universitetsadjunkt, Kinesiska 031-786 4620 guohua.hu@sprak.gu.se
Hult, Karin Professor, Antik grekiska 031-786 4914 karin.hult@sprak.gu.se
Hörstedt, Axel Doktorand, Latin axel.horstedt@sprak.gu.se
Isaksson, Sarah Personaladministratör 031-786 4692 sarah.isaksson@sprak.gu.se
Jehander, Karin Utbildnings adm 031-786 3663 karin.jehander@sprak.gu.se
Jimenez Tornatore, Eduardo Universitetsadj, Spanska 031-786 1794 eduardo.jimenez.tornatore@sprak.gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 41 - 50 av 1658

2017

Matters of Memory in Los rubios by Albertina Carri
Anna Forné
Materializing Memory in Art and Popular Culture / edited by Laszlo Muntean, Liedeke Plate, Anneke Smelik, New York, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Matteotti senza aureola. Il delitto.
Enrico Tiozzo
Roma, BastogiLibri, Bok 2017
Bok

Ein verwässertes Konzept? Nachhaltigkeit und die Undine im Universitätsfach Tyska
Linda Karlsson Hammarfelt
Simone Schiedermair (red.): Literaturvermittlung. Texte, Konzepte, Praxen in Deutsch als Fremdsprache und den Fachdidaktiken Deutsch, Englisch, Französisch, München, Iudicium , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

*NT revisited again: An approach to postnasal laryngeal alternations with perceptual Cue constraints
Silke Hamann, Laura J. Downing
Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2016

Lexique, langue cangin paloor - français
Christina Thornell, Marie Diouf, Mamadou Diouf, Ibrahima Ciss, Abdoulaye Diouf et al.
Göteborg, Övrigt 2016
Övrigt

Grammaire de base sur la langue paloor au Sénégal
Christina Thornell, Marie Diouf, Mamadou Diouf, Ibrahima Ciss, Abdoulaye Diouf et al.
Göteborg, Övrigt 2016
Övrigt

Seeing the Animal Otherwise: An Uexküllian Reading of Kerstin Ekman’s The Dog
Maria Olaussen
Affect, Space and Animals. Jopi Nyman, Nora Schuurman (red.), London, Routledge, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

A study of the counter-expectation structure búV búV Q”
Xinzheng Wan
Journal of Fuyang Normal University(Social Science), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the semantic hierarchy of grammatical structures bú pà A, A bú pà and pà bú A ”
Xinzheng Wan
Chinese Language Quarterly , Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Enactment of Chinese syllabus for schools in Sweden and the relevant reflections
Xinzheng Wan
Journal of Yunan Normal University( Teaching and Research on Chinese as A Foreign Language Edition) , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1658

Sidansvarig: Annika Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?